„Cranach – arcymistrz renesansu” – wykład dr. hab. Piotra Bireckiego przy obrazie „Madonna pod jodłami”

21 maja (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na wykład dr. hab. Piotra Bireckiego pt. Warsztat Cranachów i narodziny sztuki w służbie reformacji, nawiązujący do obrazu Madonna pod jodłami Łukasza Cranacha starszego, który dzięki uprzejmości Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu można oglądać w Ratuszu Staromiejskim.

Jak zaznacza sam bohater spotkania – dr Birecki – (…) spotkamy się przy obrazie „Madonna pod jodłami”, aby poznać twórczość jednego z najważniejszych malarzy niemieckiego renesansu jakim był Łukasz Cranach starszy. To działający głównie w saksońskiej Wittenberdze artysta, który stworzył duży warsztat malarski, przejęty następnie przez jego syna Łukasza, zwanego dla porządku młodszym. Według naukowców razem stworzyli, prócz licznych grafik, około 10 000 obrazów (…).

Podczas wykładu poznamy związki Cranachów z protestantyzmem i dzieła, takie jak Tablice Prawa i Łaski czy ilustracje do Biblii z 1534 roku, które wniosły duży wkład w powstanie wielu interesujących dzieł sztuki. Pojawią się też dzieła polskie, w tym toruńskie związane z wittenberskimi mistrzami.

Udział w wykładzie w cenie biletu wstępu do muzeum.