Cena śmierci – pochówek i pamięć o zmarłych w średniowiecznym Toruniu

Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma przyjemność zaprosić na wykład dr Alicji Sumowskiej pt. „Cena śmierci – pochówek i pamięć o zmarłych w średniowiecznym Toruniu”, który odbędzie się w Domu Eskenów 18 stycznia o godz. 17.00.

Proj. Archiwum MOT

Koniec roku i początek nowego to wydarzenia, które często skłaniają do refleksji. Dlatego na styczniowym spotkaniu z cyklu „Tajemnice toruńskich historii” zajmiemy się tematem śmierci, a konkretnie materialnymi aspektami zabiegów z nią związanych w średniowiecznym Toruniu.

korowód kosciotrupów

Dance_of_Death_(replica_of_15th_century_fresco;_National_Gallery_of_Slovenia)

Okazuje się, że mieszkańcy naszego miasta przygotowywali się na nadejście śmierci, planując swój pogrzeb i przeznaczając na ten cel konkretne kwoty pieniędzy. Władzom miejskim przysługiwał pochówek w kościele, a na jego koszty składała się cała pogrzebowa oprawa. To jednak nie wszystko. Niektórzy zapewniali sobie także pamięć po śmierci, przeznaczając specjalne kwoty na wieczne msze, przekazując majątki na rzecz toruńskich kościołów i specjalne datki dla biednych w zamian za modlitwy za swoją duszę.

Najbogatsi udawali się na pielgrzymki dla odkupienia swoich ziemskich grzechów. Ile to wszystko kosztowało? – dowiemy się już 18 stycznia w Muzeum Historii Torunia.

Zapraszamy Państwa serdecznie!

Wstęp na spotkanie jest wolny.

___

Wydarzenie: Cena śmierci – pochówek i pamięć o zmarłych w średniowiecznym Toruniu

Miejsce: Muzeum Historii Torunia

Termin: 18 stycznia 2024 r., godz. 17.00

Wykład wygłosi: dr Alicja Sumowska