„Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” – najnowsza wystawa w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 16 maja br. o godz. 10.00 w Ratuszu Staromiejskim, a będzie można ją oglądać do 17 listopada br.

Wystawa „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” prezentuje historię toruńskiej komunikacji miejskiej od momentu przejazdu pierwszego konnego tramwaju w 1891 roku aż do czasów współczesnych. Poruszone zostały na niej przede wszystkim zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu w zmieniających się w czasie realiach społeczno-politycznych. W tej historii pojazdów i ludzi nie pominięto także momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.

Tramwaj na Rynku Staromiejskim, lata 20 XX w., Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wystawa ta to także opowieść o ludziach i miejscach, na które silnie oddziaływały zmiany związane z rozwojem komunikacji. Obok unikatowych fotografii, zdjęć i planów linii tramwajowych oraz autobusowych, zobaczyć będzie można wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne obiekty użytkowe przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców oraz w zakładowych warsztatach, które utrzymywały całą infrastrukturę w należytym stanie technicznym. Ekspozycja stanowić może także sentymentalną podróż po ulicach dawnego miasta. Użyty materiał ikonograficzny pokazuje nie tylko zmiany w funkcjonowaniu transportu miejskiego, ale także ewolucję warunków życia jego mieszkańców, których losy uzależnione były od przemian społeczno-politycznych minionych epok.

 

Tramwajowy wóz silnikowy (typu 2N) z doczepką (typu 5ND) na ul. Szerokiej, lata 60. XX w., Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

 

Eksponaty na wystawę zostały użyczone przez: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu.

dr Iwona Markowska, Michał Gordon

 

Parada tramwajów konnych na Rynku Staromiejskim, 1891 r., Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

 

Będzie nam niezmiernie miło odbyć z Państwem podróż po dawnym Toruniu.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

 

_________

Wystawa: „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”

Czas ekspozycji: 17 maja – 17 listopada 2024 br.

Wernisaż: 16 maja 2024 br., godz. 10.00, Ratusz Staromiejski

Miejsce: Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16, 87-100 Toruń

Kuratorzy: dr Iwona Markowska, Michał Gordon

Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

 

Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń

________________

 

 

 

_____________

____________

Sponsorzy wystawy:

 

Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank PEKAO S.A.

Enika