,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” pierwszy raz w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Od 12 listopada br. do 24 listopada br. w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego będzie można oglądać obraz ,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” pędzla Jana Matejki. Z inicjatywy Marka Żydowicza, dyrektora i pomysłodawcy Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, do Torunia na blisko dwa tygodnie trafi arcydzieło najwybitniejszego reprezentanta nurtu historyzmu w malarstwie polskim. Będzie to unikalne wydarzenie i niepowtarzalna szansa, by podziwiać obraz, który ma swoje niepodważalne miejsce w historii Polski, szansa, z której skorzystać powinien zarówno każdy torunianin, jak i gość naszego miasta.

astronom kopernik, czyli rozmowa z Bogiem

Fot. Archiwum UJ

Imponujące dzieło Matejki należy do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie na co dzień można je podziwiać w gmachu Collegium Novum w Krakowie, który to budynek opuszcza ono bardzo rzadko. W ciągu ostatnich 70 lat poza stolicą Małopolski obraz prezentowano jedynie w National Gallery w Londynie i w Zamku Królewskim w Warszawie. Od 12 do 26 listopada obcować z arcydziełem będzie można w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wydarzenie towarzyszyć będzie Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE i do 19 listopada br., ekspozycja dostępna będzie bezpłatnie.

Obraz przedstawiający Mikołaja Kopernika, otoczonego przyrządami astronomicznymi i spoglądającego w natchnieniu w niebo, powstał w 1873 roku z okazji 400. rocznicy urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina. Pokazu dzieła nie uwzględniono jednak w oficjalnym programie obchodów rocznicy, jakie odbywały się wówczas w Krakowie. Matejko zdecydował się samemu pokazać ,,Astronoma Kopernika…” w krakowskiej sali rady miasta, a następnie, już poza Galicją, w Warszawie i w Wiedniu. Obraz budził olbrzymie emocje i zainteresowanie, bardzo szybko został zakupiony ze składek publicznych i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, który jest jego właścicielem do dziś. ,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to bez wątpienia najsłynniejsze malarskie ujęcie wybitnego torunianina, które od 150 lat kształtuje nasze wyobrażenie o Koperniku. Matejko w swej pracy wzorował się na zachowanych wizerunkach Kopernika, poszukując jednocześnie modela, który by im odpowiadał. Wybór padł na przyjaciela artysty – Henryka Levittoux – lekarza i miłośnika sztuki. Do obrazu pozował także dziewiętnastoletni siostrzeniec żony artysty, Antoni Serafiński.

konferencja prasowa

Fot. Archiwum MOT

Toruńska wystawa wzbogacona zostanie o szkice Jana Matejki, będące studium postaci Mikołaja Kopernika oraz unikalną, niezwykle zabawną karykaturę, w której sam Matejko ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. W sali mieszczańskiej znajdzie się także wielkoformatowy ekran, na którym wyświetlany będzie film NASA pokazujący Słońce, będące centralnym punktem teorii Mikołaja Kopernika.

Do dnia 19 listopada br. już 10 500 osób miało okazję podziwiać prace Jana Matejki w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w godzinach 10.00 – 16.00.

__________

Wydarzenie: prezentacja obrazu Jana Matejki ,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Kiedy: 12 listopada br. – 26 listopada br.

Kurator: Marek Żydowicz

__________

Organizatorem wystawy jest Fundacja Tumult.

Koordynatorkami wystawy jest Agnieszka Swoińska i Dominika Krawańska.

Wystawa powstaje dzięki wsparciu zespołu

Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Partnerem głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami Muzeum Okręgowe w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Toruń.

Organizatorzy dziękują za pomoc  Panu Profesorowi Krzysztofowi Stopce – Dyrektorowi Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Panu Profesorowi Andrzejowi Szczerskiemu – Dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie, a także Prezydentowi Miasta Torunia Panu Michałowi Zaleskiemu oraz Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu.

 

 

baner