Wokół Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin – 44. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”

Już po raz 44. odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. W tym roku hasło przewodnie konkursu to: „Wokół Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”, w związku z przypadającym jubileuszem urodzin wybitnego człowieka renesansu – Mikołaja Kopernika i obchodami tego wydarzenia realizowanymi przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Celem projektu jest przybliżenie uczestnikom postaci słynnego astronoma, jego dokonań i wkładu w rozwój nauki oraz zachęcenie ich do wyrażenia przeżyć i przemyśleń związanych z rewolucją kopernikańską poprzez ekspresję twórczą, a także rozwijanie talentów plastycznych młodych ludzi poprzez tworzenie prac artystycznych.

W poprzednim roku na konkurs do Muzeum napłynęło około 1100 prac, z czego 250 zostało zaprezentowanych na wystawie pokonkursowej. Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i instytucji kulturalnych oraz ośrodków edukacyjnych na całym świecie. Zeszłoroczne prace dotarły do nas m. in. z: Argentyny, Hongkongu, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Tajwanu.

Dziecięca praca malarska prezentująca front kamienicy Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Paulina Natalia Ernest, l.13.

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 5 – 18 lat oraz do osób z niepełnosprawnością intelektualną do 25 roku życia. Prace konkursowe mogą być wykonane w różnych technikach, zarówno na powierzchni płaskiej (malarstwo, grafika, rysunek i in.), jak również w formie przestrzennej, wydrukowanych projektów graficznych, czy projektów multimedialnych. Udział w konkursie może być zgłoszony przez muzea, szkoły, instytucje i ośrodki kultury oraz indywidualnie przez rodziców i opiekunów. Prace należy przesłać na adres Muzeum Okręgowego w Toruniu do 10 lipca 2023 r., a rozstrzygnięcie nastąpi do 31 lipca 2023 r. Wystawa pokonkursowa najlepszych prac będzie prezentowana w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu od 8 grudnia 2023 do 10 marca 2024 r.

Zachęcamy do udziału w Konkursie „Moja Przygoda w Muzeum”.

_________________________

Aby wziąć udział w Konkursie należy wypełnić poniższe formularze:

  • Oświadczenie i zgody rodzica/ pełnoletniego uczestnika Konkursu [LINK TUTAJ]
  • Oświadczenie i zgody opiekuna plastycznego uczestnika konkursu [LINK TUTAJ]

Regulamin w języku polskim [LINK TUTAJ] i angielskim [LINK TUTAJ] dostępny :

_________________________

Termin nadsyłania prac: 10 lipca 2023 r

Rozstrzygnięcie konkursu: do 31 lipca 2023 r.

Wręczenie nagród: 8 grudnia 2023 r.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu, Rynek Staromiejski 1, 87-100 Toruń

_________________________

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”
jest organizowany przy wsparciu Gminy Miasta Toruń

 

Ilustracja przedstawia herb Torunia

 

Logo 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika