Muzeum Okręgowe w Toruniu zostało beneficjentem programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych” na rok 2025

Z radością informujemy, że Muzeum Okręgowe w Toruniu zostało beneficjentem programu Narodowego Instytutu Muzeów „Rozbudowa zbiorów muzealnych” na rok 2025.

W ramach przyznanego dofinansowania nasze muzeum zakupi wyjątkowy eksponat – kufel Jacoba Weintrauba, który wzbogaci naszą kolekcję, podnosząc jej wartość merytoryczną i artystyczną. Kufel powstał w XVII wieku ze srebra, które było odlewane, kute, repusowane, cyzelowane, grawerowane i rytowane. Wykorzystano także monety srebrne i srebrne złocone, wys. 20 cm, śr. 16 cm, waga 2278 g.

Kufel Jacoba Weintrauba, fot. Krzysztof Deczyński

Jacob Weintraub to jeden z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszy złotnik toruński przełomu XVII/XVIII wieku. Urodził się w 1660 roku, na co wskazuje spis urodzin Staromiejskiej Ewangelickiej Gminy Wyznaniowej (kościół św. Krzyża). W 1691 roku zostaje wpisany jako czeladnik zgłaszający się do wykonania pracy mistrzowskiej w warsztacie Niclausa Bröllmanna. W 1692 roku Weintraub uzyskuje tytuł mistrzowski, a w 1693 roku zostaje wpisany w poczet obywateli miasta Torunia. Przyjmuje także uczniów na naukę zawodu; w 1693 roku Chrystiana Gottlieba Langego, który opuszcza pracownie Weintrauba w pierwszym kwartale 1699 roku. W tym też roku przyjął jako ucznia Jana Kaspra Margraffa na sześcioletnią naukę. W 1704 roku jako uczeń przyjęty został Michał Vieberstein i opuścił pracownię w 1711 roku. Weintraub należał w Toruniu do Trzeciego Ordynku – reprezentacji drobnych kupców i rzemieślników we władzach miejskich. Jego nazwisko jest odnotowywane zarówno w sporządzanych co roku spisach członków Trzeciego Ordynku, jak i w protokołach jego posiedzeń. Po raz pierwszy złotnik został w nich odnotowany 25 IV 1709 roku, po raz ostatni 18 VI 1726 roku.

Kufel wpisuje się w profil kolekcji naszego muzeum, której trzon stanowią zbiory związane z Toruniem i działającymi w tym mieście rzemieślnikami oraz artystami. Obiekt stanowił będzie doskonałe uzupełnienie prezentacji XVII-wiecznego rzemiosła toruńskiego na wystawie stałej w Ratuszu Staromiejskim.

Strategicznym celem programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych” jest wspieranie muzeów w realizacji ich ustawowego zadania: gromadzenia i ochrony dóbr dziedzictwa naturalnego i kulturalnego ludzkości. Zakupy realizowane w ramach programu powinny nie tylko wzmacniać istniejące kolekcje, ale również wpisywać się w długofalowe plany rozwoju instytucji.

Wymogi formalne i zalecenia programu mają na celu promowanie wysokich standardów i dobrych praktyk w działalności muzealnej w Polsce. Stałe podnoszenie jakości pracy muzeów pozostaje jednym z kluczowych celów Narodowego Instytutu Muzealnictwa.

Więcej informacji: [LINK TUTAJ]

Wszystkim współbeneficjentom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji projektów!

__

Program własny Narodowego Instytutu Muzeów Rozbudowa zbiorów muzealnych realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem strategicznym programu jest wsparcie finansowe muzeów w systematycznym powiększaniu i uzupełnianiu gromadzonych kolekcji muzealnych.

__

__