Zadanie: „Poszerzenie działalności kulturalno – edukacyjnej w Muzeum Toruńskiego Piernika.”
Koszt całkowity: 1.291.902,27 zł
Kwota dofinansowania: 862.987,06 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Zadanie realizowane w latach: 2016 – 2018
Opis zadania:
W Muzeum Toruńskiego Piernika zakończyły się prace remontowe, wskutek których w ofercie pojawiły się zupełnie nowe atrakcje. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z programu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II” na trzech kondygnacjach budynku powstały multimedialne, interaktywne przestrzenie poświęcone szeroko pojętej tematyce piernika. Realizacja projektu zamknęła się w kwocie 1,2 mln złotych.
Na parterze przewidziano ekspozycję „Aromatyczny świat surowców”, która w sposób atrakcyjny plastycznie, z wykorzystaniem szeregu multimediów, przybliża wiedzę na temat poszczególnych składników piernikowego ciasta (mąka, miód, przyprawy korzenne). Prezentowane są zarówno piernikowe surowce, środowisko, w którym występują, ale także sposób przygotowania piernika według najstarszej znanej receptury na piernik toruński.
Pierwsze piętro zostało poświęcone piernikowym legendom, podaniom i klechdom. Goście będą mogli uczestniczyć w kilkunastominutowych pokazach, seansach, przeżywać przygody baśniowych postaci. Imponująca scenografia oraz nowoczesna prezentacja komputerowa tworzą razem niezapomniane widowisko.
Na drugim piętrze powstało specjalnie przystosowane do potrzeb muzeum pomieszczenie, w którym możliwa będzie organizacja warsztatów, pokazów, spotkań oraz projektów badawczych.
Wewnętrzny dziedziniec budynku został zaadaptowany na przeznaczony dla najmłodszych gości muzeum, piernikowy plac zabaw z chatką złej czarownicy pośrodku. Pełni on funkcje zarówno rekreacyjne, jak i edukacyjne.
Ostatnim zrealizowanym zadaniem jest widowiskowy seans artystyczno-świetlny, wyświetlany na zewnętrznej ścianie budynku tzw. mapping, który tematyką nawiązuje do prezentowanych w muzeum treści.