Wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku Ojczyźnie…”

Wystawa:
Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…

Miejsce:
Ratusz Staromiejski 1, II piętro galeria wystaw czasowych

Termin:
18 stycznia 2020 – 31 lipca 2020, otwarcie 17.01.2020, godz. 17.00

Wernisaż:
17 stycznia 2020, godzina 17:00

Konferencja dotycząca powrotu Torunia do Polski:
Sala Mieszczańska w Ratuszu Staromiejskim

Termin:
17 stycznia 2020, godz. 12.00

Instytucje współorganizujące wystawę:

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Archiwum Państwowe w Toruniu
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu
Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Towarzystwo Miłośników Torunia

Kurator prowadzący:
Katarzyna Pietrucka

Kuratorzy wspomagający:
Aleksandra Mierzejewska
dr Dariusz Chyła
Jolanta Milz-Kłaczkow
Anna Mazerska
Aleksandra Męczekalska
prof. dr hab. Magdalena Niedzielska
dr Michał Targowski
 

Dnia 18 stycznia 2020 roku przypada 100 rocznica wkroczenia wojsk polskich do Torunia. Ekspozycja pokaże toruńską drogę do odzyskania Niepodległości. Aby jednak w pełni oddać wagę tego wydarzenia, autorzy wystawy zaprezentują  także ogromne zmiany jakie zachodziły w tym czasie w obrębie samego  państwa polskiego. Ekspozycja nie bez przyczyny znajdzie się w pomieszczeniach Ratusza Staromiejskiego – był on miejscem przekazania przez władze niemieckie kluczy do miasta nowym władzom polskim. Po powitaniu wojsk polskich przy Dworcu Miasto i wojskowej defiladzie, ok. godz. 16.30 płk Stanisław Skrzyński – przedstawiciel wojsk polskich, Otton Steinborn – burmistrz komisaryczny Torunia oraz grupa polskich urzędników przejechali do Ratusza, gdzie oczekiwali na nich od kilku godzin członkowie niemieckich władz Torunia. Przejmując władzę nad miastem, płk Skrzyński powiedział: „Historia wydała swój wyrok. Uchylmy przed nią czoła. Nie będziemy dziś dotykać kwestii wyrządzonych krzywd, gdyż to przynależy sądowi także historii. Przyjmując dziś od panów klucze miasta, zaznaczam, że stoimy na stanowisku prawdziwej i szczerej lojalności względem wszystkich, bez różnicy stanów i narodowości obywateli państwa polskiego”. Władza przejęta przez polskiego pułkownika została następnie przekazana w ręce komisarycznego burmistrza Torunia – Ottona Steinborna. Płk Skrzyński miał powiedzieć, że „Toruń pozostanie w polskich rękach aż do końca świata”.

Wystawa o powrocie Torunia do niepodległej Polski będzie przygotowana przez zespół specjalistów z najważniejszych instytucji kultury i nauki w Toruniu i w oparciu o zbiory tych instytucji.

Ekspozycja wpisuje się w ogólnomiejskie i kilkudniowe obchody związane z 100 rocznicą powrotu Torunia do wolnej Polski. Towarzyszyć będzie jej jedna z dwóch konferencji dotyczących przyłączenia Pomorza i Torunia do Polski. W ratuszowej Sali Mieszczańskiej naukowcy przedstawią w swych referatach powrót Torunia do państwa polskiego. Druga konferencja – dotycząca powrotu Pomorza do Polski – odbędzie się 10 stycznia 2020 roku w Książnicy Kopernikańskiej.

Katarzyna Pietrucka