Wykład dr Magdaleny Nierzwickiej w Völkerkundemuseum Universität Zürich

Miło nam poinformować, że dr Magdalena Nierzwicka, wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, na zaproszenie Völkerkundemuseum Uniwersytetu w Zurychu, 15 grudnia 2022 r., wygłosiła referat pt. „Borys Malkin’s letters from the field (South America 1959-1994)”.

Dr Magdalena Nierzwicka za mównicą podczas wystąpienia.

Wystąpienie dr Magdaleny Nierzwickiej, fot. A. Czerner-Lebedew

Towarzyszył on wystawie obecnie prezentowanej w Zurychu pt. „Business idea? 5 questions on ‘the object set’ from Noanamá, Colombia” [LINK TUTAJ] (kuratorka – dr Maike Powroznik).
Obiekty kultury materialnej grupy etnicznej Noanamá do zbiorów muzealnych sprzedał Borys Malkin (1917-2009), antropolog i przyrodnik, który niemal przez 40 lat (1957-1994), prowadził badania terenowe oraz gromadził kolekcje etnograficzne i zoologiczne wśród tubylczych ludów Ameryki Południowej. Muzeum w Zurychu nie poprzestało jedynie na wyeksponowaniu kolekcji Noanamá. Temat potraktowało szerzej i dogłębniej, stawiając pytania: jak należy sklasyfikować taką praktykę kolekcjonerską? Co skłoniło muzeum do pozyskiwania zbiorów? Dlaczego Noanamá przekazało Malkinowi swoje przedmioty? Jak negocjowali ci partnerzy biznesowi? Jakie społeczeństwo reprezentuje ta kolekcja i jak współcześni Noanamá odnoszą się do tamtych relacji biznesowych? Referat dr Magdaleny Nierzwickiej był próbą odpowiedzi, na niektóre ze stawianych pytań przez organizatorów wystawy.

Fragment wystawy pt. „Business idea? 5 questions on ‘the object set’ from Noanamá, Colombia” w Völkerkundemuseum w Zurychu.

Fragment wystawy pt. „Business idea? 5 questions on ‘the object set’ from Noanamá, Colombia” w Völkerkundemuseum w Zurychu, fot. M. Nierzwicka.

Na wystawie w Zurychu znalazł się również akcent toruński, a mianowicie kadr z wystawy ,,Wśród Indian kolumbijskiej selwy. Noanamά i Emberά w kolekcji Borysa Malkina”, zorganizowanej w 2017 r. w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.