Stanowisko muzeum ws. tzw. „Kodeksu Korwina”

Z niepokojem przyjęliśmy informację o pomyśle przekazania Państwu Węgierskiemu rękopisu „Epistola de laudibus Augustae Bibliothecae” tzw. „Kodeksu Korwina”, który znajduje się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Toruń, jako miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będące światowej sławy ośrodkiem konserwatorskim, jest znakomitym miejscem do przechowywania tego cennego manuskryptu. Kodeks od wielu lat znajduje się pod opieką wykwalifikowanego zespołu pracowników Książnicy Kopernikańskiej, wspieranego przez sztab specjalistów związanych z placówkami naukowymi Torunia, w tym m.in. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Muzeum Okręgowe w Toruniu – jedna z najstarszych i największych instytucji muzealnych działających nieprzerwanie do dziś w obecnych granicach Rzeczypospolitej Polskiej – której jednym z prymarnych zadań jest sprawowanie opieki nad zabytkami nie może pozostać wobec tego obojętna. Przekazanie niniejszego manuskryptu Państwu Węgierskiemu doprowadzi do zubożenia zbiorów Książnicy Kopernikańskiej i jednocześnie pozbawi Toruń tego unikatowego skarbu.

Dyrekcja Muzeum pragnie wyrazić poparcie dla działań dyrektor Książnicy Kopernikańskiej Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej, zmierzających do pozostawienia manuskryptu w naszym mieście.

Wyrażamy przy tym nadzieję, że wielusetletnia współpraca między naszymi narodami może być realizowana na wiele innych, wznioślejszych i niebudzących kontrowersji sposobów.