Przewodnik „Twierdza Toruń” już do kupienia

Ze względu na czasowe zamknięcie naszych oddziałów dla zwiedzających informujemy, że zakup przewodnika „Twierdza Toruń” będzie możliwy w naszym muzealnym sklepie internetowym. Cena 62,50 zł plus koszty przesyłki. Szczegóły na stronie >>> https://bit.ly/3k4hND9

Osoby, które chciałyby nabyć wydawnictwo i odebrać książkę osobiście, bez ponoszenia kosztów wysyłki, mogą przelać kwotę 62,50 zł na konto Muzeum Okręgowego w Toruniu (nr konta: 62 1160 2202 0000 0000 6090 1138). W tytule przelewu wystarczy podać swoje imię i nazwisko oraz dopisek „opłata za przewodnik Twierdza Toruń”.

Zamówione w ten sposób książki będą do odbioru w siedzibie Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23/25, w następny dzień roboczy, w godzinach 8:30–15:30.

Przed odbiorem prosimy o kontakt pod nr tel. 601 308 954 – to ważne, gdyż wszelkie bramy na teren MTT będą zamknięte.

Prosimy również o zabranie z sobą potwierdzenia przelewu (wydruk lub plik PDF w telefonie) – będzie ono dokumentem, na podstawie którego książka zostanie wydana.

O KSIĄŻCE

Piąty, ostatni już, tom serii przewodników po fortyfikacjach Pomorza Nadwiślańskiego, przedstawia twierdzę fortową w Toruniu. Opisano w nim także umocnienia rdzenia twierdzy, pochodzące w dużej części jeszcze z okresu średniowiecza, ale włączone w system obrony nowożytnej fortecy, funkcjonujący aż do pierwszej wojny światowej.

Interesujący jest fakt, że właśnie w Toruniu można zaobserwować pełne spektrum rozwoju fortyfikacji – od ceglanych murów średniowiecznych, poprzez wczesne dzieła artyleryjskie, umocnienia bastionowe, kleszczowe, poligonalne, potężne forty biehlerowskie, aż po nowoczesne schrony betonowe, zwiastujące już epokę fortyfikacji rozproszonej. Wiele z tych umocnień zachowało się do dziś, ciesząc się dużym zainteresowaniem miłośników fortyfikacji i eksploratorów „tajemniczych miejsc”.

Przewodnik stanowi owoc wieloletniej pracy autorów, zwłaszcza w zakresie badań terenowych. Mogą z niego korzystać zarówno doświadczeni eksploratorzy jak również turyści, którzy nie zetknęli się wcześniej z tematyką forteczną – liczne mapy, plany, schematy i fotografie, a także słowniczek pojęć fortyfikacyjnych, powinny ułatwić penetrację dzieł obronnych.

Autorzy starali się opisać w miarę dokładnie sposoby dojścia do poszczególnych obiektów, nie narzucając jednak w większości przypadków konkretnej trasy zwiedzania, pozostawiając zainteresowanym pełną dowolność penetracji terenu – tym bardziej, że większość obiektów leży na terenie miasta. Całość uzupełniają koordynaty GPS większości opisywanych obiektów.

W przewodniku: 21 ciekawych tras, ponad 300 obiektów, 950 zdjęć, 300 map, planów i schematów, 157 pozycji GPS…

autorzy: Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski, Tomasz Iwaszkiewicz, Tomasz Kowalski, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Pilarski, il. kol, ss. 400, cena: 62,50 zł