Oprowadzania kuratorskie po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”

Zapraszamy serdecznie na oprowadzania kuratorskie po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku” w Ratuszu Staromiejskim, w piątki o godzinie 14.00. W przypadku nieobecności kustosza każdorazowo będziemy informować o zmianach w terminarzu spotkań.

Najbliższe potwierdzone terminy:

  • 1, 15, 29 grudnia 2023 r.

Kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska w interesujący sposób opowie o dziełach sztuki w kontekście czasu, w którym powstały i w odniesieniu do ich reprezentacji w nurtach i stylach w sztuce. Ponadto unaoczni kompozycję dzieł zwracając szczególną uwagę na odczytanie intencji artystów.

Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

____________

WAŻNA INFORMACJA: od 18 lipca 2023 r. nastąpiło czasowe wyłączenie fragmentu „Galerii malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI w.” prezentowanej w Ratuszu Staromiejskim na II piętrze (wschodnie skrzydło budynku).

Przepraszamy za zaistniałe niedogodności.

Prosimy o wyrozumiałość. Pracujemy nad przygotowaniem ekspozycji pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu”, która będzie największym wydarzeniem wystawienniczym Muzeum Okręgowego w Toruniu nie tylko w bieżącym roku, ale całej 162-letniej historii instytucji oraz najważniejszym działaniem związanym z postacią Mikołaja Kopernika w Roku Kopernikańskim 2023.

Tematem ekspozycji będzie wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Wystawa ukazywać będzie wczesnorenesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii, wśród których kształcił się Kopernik. Znajdą się na niej wybitne dzieła malarstwa, ceramiki, meblarstwa oraz dokumenty, rękopisy i starodruki powstałe na terenie Italii pomiędzy XV a XVI w., pochodzące z wielu międzynarodowych kolekcji, m.in. z Watykanu, Włoch, Szwecji i Polski.

Gwarantujemy, że „Malarstwo i Rzeźba Polska od 1945 do 2010 r.” wróci na swoje miejsce przed końcem 2023 r. i obiecujemy, że przygotowywana przez nas wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu” warta będzie chwilowych zmian w naszym planie wystaw stałych. Jesteśmy przekonani, że przyniesie ona Wam wiele radości, doznań estetycznych i wyjątkowych przeżyć. Zapraszamy zatem od 9 września do 12 listopada br. na spotkanie z Kopernikiem w Italii.

O szczegółach prac nad wystawą będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do śledzenia informacji na temat realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia w social mediach, w szczególności profilu wystawy na platformie Facebook [LINK TUTAJ] oraz Instagram [LINK TUTAJ].

 

Obraz przedstawia chłopca - Janko Muzykanta w towarzystwie fauna, młodej i starszej kobiety

Jacek Malczewski, Janko Muzykant, 1892, olej na płótnie, wł. MOT, fot. Andrzej R. Skowroński

 

Obraz przedstawia postacie mężczyzn i chłopca ustawionych pod murem w oczekiwaniu na strzały, w momencie upadku i leżących na ziemi.

Andrzej Wróblewski, Rozstrzelanie zakładników, 1949, olej na płótnie, wł. MOT, fot. Andrzej R. Skowroński

 

Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

Rzeźba przedstawia dwie siedzące i przytulone postacie.

Sylwester Ambroziak, Bez tytułu, 1998, brąz, odlew, wł. MOT, fot. Andrzej R. Skowroński