Oprowadzania kuratorskie po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”

Zapraszamy serdecznie na oprowadzania kuratorskie po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku” w Ratuszu Staromiejskim, w piątki o godzinie 14.00. W przypadku nieobecności kustosza każdorazowo będziemy informować o zmianach w terminarzu spotkań.

Najbliższe potwierdzone terminy:

• 05, 19, 26 kwietnia 2024 r.

Kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska w interesujący sposób opowie o dziełach sztuki w kontekście czasu, w którym powstały i w odniesieniu do ich reprezentacji w nurtach i stylach w sztuce. Ponadto unaoczni kompozycję dzieł zwracając szczególną uwagę na odczytanie intencji artystów.

Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

____________

WAŻNA INFORMACJA: od 2 lutego 2024 r. nastąpił powrót i udostępnienie, czasowo wyłączonego fragmentu ekspozycji „Galerii malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI w.” poświęconego sztuce polskiej od 1945 do 2010 r., prezentowanej w Ratuszu Staromiejskim na II piętrze (wschodnie skrzydło budynku).

Obraz przedstawia chłopca - Janko Muzykanta w towarzystwie fauna, młodej i starszej kobiety

Jacek Malczewski, Janko Muzykant, 1892, olej na płótnie, wł. MOT, fot. Andrzej R. Skowroński

Obraz przedstawia postacie mężczyzn i chłopca ustawionych pod murem w oczekiwaniu na strzały, w momencie upadku i leżących na ziemi.

Andrzej Wróblewski, Rozstrzelanie zakładników, 1949, olej na płótnie, wł. MOT, fot. Andrzej R. Skowroński

Rzeźba przedstawia dwie siedzące i przytulone postacie.

Sylwester Ambroziak, Bez tytułu, 1998, brąz, odlew, wł. MOT, fot. Andrzej R. Skowroński