„Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu” – spotkania online

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na ostatnie już spotkania realizowane w ramach projektu badawczego „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania Toruńskiego Piernikarstwa”.

Na listopad i grudzień zaplanowane były spotkania, które przenieśliśmy do świata wirtualnego dlatego zachęcamy Was do zaglądania na naszą stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych! Linki do transmisji aktualizowane będą na bieżąco:

Terminarz:

8 grudnia 2020

12.00 – Współczesne formy do pierników zaprezentuje Beata Pranke-Zdziebło (snycerz, przewodnik po Toruniu) >>> LINK

16.00 – Współczesne formy do pierników zaprezentuje dr Stanisław Kośmiński (artysta – rzeźbiarz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych) >>> LINK

15 grudnia 2020

12.00 – Kolekcję form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu przybliży Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa) >>> LINK

16 grudnia 2020

12.00 – Rozwój przemysłu piernikarskiego przybliży Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa) >>> LINK

17 grudnia 2020

12.00 – Burzliwe dzieje fabryki „Kopernik” przybliży dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa) >>> LINK

Osoby prowadzące pokazy snycerskie:

Beata Pranke-Zdziebło – jedna z nielicznych kobiet zajmujących się wytwarzaniem form do pierników; licencjonowany przewodnik po Toruniu, Ciechocinku, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, pilot wycieczek. Organizuje ciekawe i nieszablonowe zwiedzanie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Od lat współpracuje z Muzeum Okręgowym w Toruniu i Muzeum Toruńskiego Piernika.

dr Stanisław Kośmiński – artysta – rzeźbiarz. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Rzeźba. Tworzy głównie w drewnie, zarówno małe formy rzeźbiarskie jak i kilkumetrowe realizacje. Wykorzystuje różne gatunki drewna, łączy je z innymi materiałami. Eksponuje naturalne wartości materiału. Zajmuje się także medalierstwem wykorzystując w tym zakresie drewno.

Projekt dwuletni (2019-2020) dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury