OBRAZowe OPOWIADANIA: „Grupa Toruńska” 1958–1978 – artyści i dzieła

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na comiesięczne spotkanie w ramach OBRAZowych OPOWIADAŃ. W środę, 4 września o godz. 11.00, w Ratuszu Staromiejskim kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska – omówi wystawę prezentującą dzieła sztuki zainicjowanej przez prof. Stanisława Borysowskiego w lutym 1958 roku „GRUPY TORUŃSKIEJ”, która należy do najbardziej znanych stowarzyszeń artystycznych w historii toruńskiego środowiska artystycznego.

Grupa Toruńska, 1958-1978, fot. Archiwum MOT

„GRUPA TORUŃSKA” zrzeszała i konsolidowała malarzy, grafików i rzeźbiarzy o niejednokrotnie bardzo odmiennych tendencjach twórczych, w jeden, bardzo różnorodny organizm. Spośród niemal 30 artystów, którzy w różnym okresie do niej należeli, wszyscy związani byli z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Byli to zarówno wykładowcy, jak i absolwenci. Grupa dawała możliwości międzypokoleniowej wymiany poglądów na sztukę, wzajemnych inspiracji i bodźców artystycznych, a podczas wspólnych wystaw – możliwość zamanifestowania potencjału twórczego młodego środowiska artystycznego.

Barbara Narębska-Dębska (1921–2000), Toruń – Sala Mieszczańska, 1971, wł. MOT, fot. Krzysztof Deczyński

Osiągnięciem „Grupy” była nie tylko aktywizacja środowiska artystycznego w Toruniu, lecz także jego unaocznienie w kraju i za granicą. W warunkach PRL-u wspólne szanse wystawiennicze odgrywały niezwykle istotną rolę także w budowaniu artystycznej indywidualności poszczególnych twórców.
Wystawy „Grupy” odbywały się w salach Biura Wystaw Artystycznych (wówczas w Dworze Artusa) i towarzyszyły od 1959 roku odbywającym się w toruńskim teatrze Festiwalom Teatrów Polski Północnej. Na obecnej wystawie zaprezentowano bardzo wiele prac, które podczas tych dorocznych wystaw były eksponowane i po nich – zakupione do zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Brak programu, wielopokoleniowość i skupienie artystów na wartościach formalnych i jakościowych sztuki pozwoliły członkom „Grupy Toruńskiej” być wówczas „jedną z nielicznych w naszym kraju, które przetrwały tak długi okres czasu. Jej trwałość wynika nie tylko z odnawiania swojego składu rozważnym dobrem młodych, ale i z artystycznego nonkonformizmu; nie wyróżniając specjalnie jednych tendencji nad drugie, przestrzega jednak, aby jakość górowała nad ilością” – pisał Bogusław Mansfeld w 1974 roku.

Wydarzenie jest biletowane.

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w wydarzeniu i zapoznania się z dziełami.

_______________

Wydarzenie: OBRAZowe  OPOWIADANIA: „Grupa Toruńska” 1958–1978 – artyści i dzieła

Termin: 4 września 2024 r., godz. 11.00

Miejsce: Ratusz Staromiejski