Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem opowiemy o drugowojennej konspiracji, a konkretnie o skrytkach do przechowywania broni i przedmiotów, które nie mogły dostać się w ręce wroga.
W kwietniu 2020 r. podczas prac remontowych w kamienicy przy ulicy Łaziennej 32 w Toruniu konserwatorzy odkryli pod schodami mały arsenał z czasów okupacji. W skrytce znajdowało się sześć pistoletów i rewolwerów oraz amunicja. Budynek obok, zamieszkały przez Marię i Romana Dalkowskich, był podczas II wojny światowej jednym z najważniejszych punktów polskiej konspiracji, więc lokalizacja znaleziska może sugerować, że ukryta w niej broń należała do Związku Walki Zbrojnej, którego członkiem był Dalkowski.
Znalezione pudełko z pistoletami, rewolwerami i amunicją zostało przekazane do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie wszystkie przedmioty poddano konserwacji tak, by mogły zostać wyeksponowane na wystawie o okupacyjnych dziejach miasta.
Na naszym spotkaniu zawartość skrytki zostanie pokazana po raz pierwszy. Ale to nie wszystko!
O tej i innych konspiracyjnych skrytkach opowie specjalista w tej dziedzinie pan Marcin Orłowski – toruński przewodnik i krzewiciel historii miasta. Natomiast wszelkie tajniki, technikalia i ciekawostki związane ze znalezioną bronią przedstawi pan Łukasz Skoczek – specjalista od broni palnej, na co dzień pracownik Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
Środowe spotkania z historią wojskowości to cykl wykładów odbywających się w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi i militarnymi z historii Torunia.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę 28 września o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.
Wstęp wolny.
Zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń!