MUSEJON Kujawsko – Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2024

W Ratuszu Staromiejskim, dnia 12 września br., odbyła się uroczysta gala wręczania statuetek Musejon za najlepsze projekty muzealne 2023 roku oraz Medale Hereditas Saeculorum za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Laureatów uhonorował Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki. Zeszłoroczny projekt przygotowany przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, związany z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, a mianowicie wystawa czasowa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, otrzymał nagrodę Musejon – za najlepszy projekt muzealny, w kategorii I – wystawa.

Fot. Krzysztof Deczyński

Nagrodę z rąk Marszałka Piotra Całbeckiego odebrali Wicedyrektorka Muzeum Okręgowego w Toruniu Magdalena Nierzwicka oraz kurator wystawy Michał Kłosiński, kustosz Domu Mikołaja Kopernika wraz z zespołem powołanym do współtworzenia tej niezwykłej ekspozycji.

Fot. Krzysztof Deczyński

Przypomnijmy, wystawa oraz wydarzenia jej towarzyszące odbywały się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w ramach obchodów rocznicowych 550. urodzin Mikołaja Kopernika, we wrześniu 2023 r. Kuratorem wystawy był Michał Kłosiński, kustosz Domu Mikołaja Kopernika, a wystawa została przygotowana wraz z zespołem powołanym do współtworzenia tej niezwykłej ekspozycji.

Tematem ekspozycji były wpływy młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Podróż do Włoch, w której symboliczną granicę stanowił górski masyw Alp, była ważnym elementem krystalizowania się europejskiej tożsamości. Wystawa opowiadająca o toruńskim uczonym, studencie bolońskiego i Padewskiego Uniwersytetu, znaczącej postaci okresu odrodzenia, była również próbą opisania archetypicznego w kulturze europejskiej przenikania się i wzajemnej inspiracji kultury „północy” z kulturą „południa”. Pomiędzy „północą” a „południem” zawsze istniała pewnego rodzaju rywalizacja, ale zarazem chęć wzajemnego poznawania się i czerpania doświadczeń.

Fot. Krzysztof Deczyński

Projekt ten był swojego rodzaju opowieścią o Koperniku, ukazującą renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Znajdowały się na niej znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV, a XVI w. Ekspozycja prezentowała niemal 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy m.in. z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Biblioteki Apostolskiej w Watykanie, Biblioteki Uniwersytetu w Uppsali, Galerii Narodowej we Lwowie czy z Galerie dell’Accademia w Wenecji.

Wystawie towarzyszyły liczne wydarzenia, warsztaty edukacyjne, oprowadzania kuratorskie, prelekcje, prezentacje, wykłady, spotkania, a nawet degustacje i koncerty. Na potrzeby wystawy zrealizowano film fabularny, krótkometrażowy pt. „Koniec, który wieńczy dzieło”. Eksponaty zostały wypożyczone przez wiele instytucji muzealnych i uniwersyteckich, kościelnych, archiwalnych oraz bibliotek.

Fot. Krzysztof Deczyński

 

Wystawa ,,Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” dofinansowana była ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i programu „Wspieranie działań muzealnych”, dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Gminy Miasta Toruń.

_____

 

 

_____