Film „Shodo – kaligrafia japońska” z nagrodą na festiwalu FilmAT

Miło nam poinformować, że film „Shodo – kaligrafia japońska. Mistrz Usuda Tosen” wykonany na wystawię „100 prac japońskich kaligrafów na stulecie stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią” i pokazany w dniach 8 listopada 2019 – 5 stycznia 2020 w Ratuszu Staromiejski w Toruniu otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu FilmAT w kategorii Produkt Turystyczny – Atrakcje Kulturalne. 

Film przedstawia postać japońskiego mistrza kaligrafii Usudy Tosena, dyrektora Associacion for International Advancement of Calligraphy Culture. Mistrz opowiada o swoim sposobie kaligrafii i jej związku z buddyzmem, zastanawiając się nad naturą tej sztuki. Film pokazuje również proces tworzenia kaligrafii przez mistrza, a także jego zajęcia z uczniami.

Filmat Festival jest polskim członkiem Międzynarodowego Komitetu Festiwali Filmów Turystycznych – CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) z siedzibą w Wiedniu.

Twórca filmu Emil Truszkowski mieszka w Kamakurze pod Tokio. Ukończył japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i przeniósł się do Japonii w 2014 roku, aby rozpocząć karierę jako operator i fotograf. Często podróżuje po Japonii, pokazując jej piękno polskiej publiczności. Jego vlog o Japonii: „Aiko i Emil” ma ponad 82 000 subskrybentów i jest jednym z największych polskich kanałów YouTube o Japonii.

Film obejrzeć można W TYM MIEJSCU.