W holu Nowego Ratusza w Getyndze, mieście partnerskim Torunia, można było oglądać wystawę pt. „Czarno-białe. Toruń w cieniu swastyki”. Tylko do piątku, 4 lipca 2025 roku, osoby zainteresowane miały możliwość zapoznania się, jak wyglądała w czasie II wojny światowej niemiecka okupacja Torunia.
W ten sposób miasto Getynga pragnęło wnieść wkład w historyczne rozliczenie za najciemniejsze rozdziały historii Europy oraz wzmocnić świadomość znaczenia wolności, godności człowieka i pokoju.
Wystawa została zorganizowana z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Muzeum Okręgowe w Toruniu udostępniło ekspozycję, która po raz pierwszy została zaprezentowana w 2019 roku. Dokumentowała ona życie mieszkańców Torunia pod okupacją oraz codzienne wyzwania, z jakimi się mierzyli. Tytuł wystawy nie tylko przywoływał na myśl czarno-białe fotografie prezentowane na ekspozycji, ale również ukazywał kontrast między ówczesnymi warunkami życia ludności niemieckiej i polskiej.
Dla Polek i Polaków czas okupacji, trwający 1974 dni, był okresem terroru, podczas gdy niemiecka ludność mogła wówczas prowadzić stosunkowo komfortowe życie. Celem wystawy było przypomnienie, że słowa „Nigdy więcej” nie mogą być pustymi frazesami – są one mocnym apelem o zachowanie i ochronę pokoju.
Getynga i Toruń są miastami partnerskimi od 1978 roku. Dziś ich partnerstwo stanowi jasny przykład aktywnej współpracy i różnorodnej wymiany międzykulturowej. Wyrazem tego są m.in. wspólna Nagroda Literacka im. Samuela Bogumiła Lindego, młodzieżowa wymiana „Peace Camp”, wzajemne wizyty oraz wiele innych projektów.
Był to wspólny projekt Muzeum Okręgowego w Toruniu i miasta Getynga – ważny wkład w kulturę pamięci i wzmocnienie świadomości znaczenia wolności, godności człowieka i pokoju – „bo więzi tworzą przyszłość”.
___
Wystawa: „Czarno-białe. Toruń w cieniu swastyki”
Termin: 19 maja – 4 lipca 2025 r.
Miejsce: Nowy Ratusz w Getyndze
Kurator: dr Iwona Markowska
Organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu
____