W stronę Marsa. Grafika i plakat ze zbioru kopernikanów.
Dom Mikołaja Kopernika – sala wystaw czasowych, ul. Kopernika 15/17
Wystawa czynna: 19.02.2019 – 20.03.2019
Kurator: Michał Kłosiński
Wystawa „W stronę Marsa. Grafika i plakat ze zbioru kopernikanów” będzie pokazem wybranych dzieł sztuki na podłożu papierowym o tematyce kosmicznej. Widz będzie mógł zetknąć się zarówno z grafiką tradycyjną tj. litografią, akwatintą, czy rysunkiem tuszem, jak również z plakatem w technice druku offsetowego. Wybrani autorzy to m.in. przedstawiciele głośnej w latach sześćdziesiątych szkoły toruńskiej, którzy w dziedzinie grafiki zdobyli sobie wielkie uznanie na arenie ogólnopolskiej. Reprezentowane będą prace m.in. Zygmunta i Józefa Kotlarczyków, Stanisława Borysowskiego, Barbary Narębskiej-Dębskiej, Mirosława Piotrowskiego, Tadeusza Łapińskiego, Marii Pokorskiej, czy Bożeny Bostowskiej.
Tytuł W stronę Marsa sugeruje, że czwarta planeta naszego układu, będzie główną bohaterką ekspozycji. Jednak zamysł autora wystawy był taki, aby na przykładzie wybranych prac nawiązujących do eksploracji Kosmosu, nie tylko tych bezpośrednio ukazujących Marsa, skierować naszą uwagę na dzisiejsze znaczenie czerwonej planety i odpowiedzieć sobie na pytanie o jej miejsce w naszej obecnej świadomości.
Jakakolwiek kolekcja sztuki jest obrazem czasu gromadzenia poszczególnych jej artefaktów. Podobnie jest ze zbiorem kopernikanów w Domu Mikołaja Kopernika. Sporą część dzieł sztuki przechowywanych w Domu Mikołaja Kopernika, szczególnie nabywanych w l. 70 XX w., stanowią prace odwołujące się bezpośrednio lub pośrednio do tematyki kosmicznej. Widać w nich ślad nieopisanego optymizmu i nadziei związanych z pierwszym lotem w kosmos Jurija Gagarina oraz lądowaniem na Księżycu misji Apollo 13. Jest również wiele dzieł futurystycznych traktujących o podboju Kosmosu i zasiedlaniu kolejnych miejsc w przestrzeni naszego Uniwersum. Niestety, jeśli chodzi o planetę Mars, nie jest to temat dominujący. W kolejnych latach artyści nie byli już tak skłonni poświęcać swojej uwagi dziedzinie kosmonautyki i tworzyć prace, które odwoływałby się bezpośrednio do naszych marzeń o tym, czy można żyć poza Ziemią. Podobnie rzecz się miała z Marsem. Pozostał on planetą nieco zapomnianą. Dopiero teraz, w obecnych czasach, podbój Marsa staje się dla nas jednym z najważniejszych wyzwań, które wysunęło się na czoło naszych marzeń o eksploracji kosmosu. Taki jest też zamysł wystawy, która będzie prezentowana w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika. Spróbujmy się zastanowić, jakie miejsce w naszej świadomości zajmuje problem zamieszkania na innej plancie.