Boże Narodzenie piernikiem pachnące

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Muzeum Toruńskiego Piernika (ul. Strumykowa 4) na cykl spotkań p.n. „Boże Narodzenie piernikiem pachnące”, które odbywać się będą w dniach 17-31 grudnia 2019.

PROGRAM

17.12.2019 – godz. 11.00 – Piernikowe korzenie – prelekcja (I piętro, klubokawiarnia)

Prowadzenie: dr Rafał Beszterda – etnolog, podróżnik, badacz; Pracownia Studiów Azjatyckich w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

18.12.2019 – godz.  11.00 – Pasłęckie Liliputanery czyli piernikowe Prusy. O pasłęckich piernikach i świątecznych zwyczajach przed 1945 i po 2018 – prelekcja (I piętro, klubokawiarnia)

Prowadzenie: Piotr Adamczyk – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Pasłęku, pasjonat piernikarstwa

19.12.2019 – godz. 11.00 – Cały świat pachnie piernikami – prelekcja (I piętro, klubokawiarnia)

Prowadzenie: Renata Lesner-Szwarc – antropolożka kultury, indonezjanistka; Pracownia Studiów Azjatyckich w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

20.12.2019 – godz. 11.00 –  Anioły z piernikowego grodu – warsztaty (II piętro) – obowiązuje rezerwacja – tel. 56 656 70 90,  56 656 70 91 poniedziałek – piątek (maks. 15 os.)

Prowadzenie: Małgorzata Mikulska–Wernerowicz – Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego w Toruniu

Anioł – uniwersalny symbol w wielu religiach świata, jak również ten z herbu Torunia, nieodłącznie wywołuje pozytywne skojarzenia. Ten niebiański posłaniec zapewnić ma opiekę, pomyślność i powodzenie. Może także ten własnoręcznie wykonany z ciasta piernikowego przyniesie sukcesy w nadchodzącym roku?

Codziennie:

10.00 – 16.00 – Piernikowe Boże Narodzenie (parter, sala warsztatowa) – warsztaty tworzenia z ciasta piernikowego ozdób na choinkę

Rezerwacja dla grup tel. 56 656 70 90, 56 656 70 91 (poniedziałek – piątek);  osoby indywidualne:   https://bilety.muzeum.torun.pl/

10.00 –16.00 – Piernikowe atrakcje dla najmłodszych – I piętro

W programie:

W świecie piernikowych opowieści – projekcje, oficyny

Piernikowe puzzle

Strefa gier i zabaw

Wirtualna przymierzalnia

Rozsmakuj się w pierniku – degustacja piernikowych specjałów

Ponadto:

Konkurs muzealny – Piernikowe Boże Narodzenie

Koszt udziału w warsztatach: bilet normalny – 16 zł, bilet ulgowy – 11 zł

www.muzeum.torun.pl

Projekt „Boże Narodzenie piernikiem pachnące” dofinansowany został przez Gminę Miasta Toruń.

Opracowanie programu: Małgorzata Mikulska–Wernerowicz