„Boże Narodzenie piernikiem pachnące” w Muzeum Toruńskiego Piernika

Jak co roku, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało specjalną ofertę. Boże Narodzenie piernikiem pachnące, to propozycja dla smakoszy piernikowych specjałów oraz dla tych, którzy poszukują niecodziennych atrakcji w Muzeum. To oferta dla wszystkich, którzy pragną włączyć się w wir przedświątecznych przygotowań, a przy tym ciekawie spędzić czas w muzeum.

Proponujemy udział w szeregu atrakcji, dla których punktem wyjścia i motywem przewodnim jest piernik – nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Poniżej prezentujemy program grudniowych atrakcji, a rozpoczniemy po mistrzowsku, czyli od spotkania z Mistrzynią Świata w Dekoracji Tortów – Jowitą Woszczyńską. Będzie można wykonać wyrafinowane, słodkie dekoracje z lukru, którym uczestnicy pokryją piernikowe chatki. Iście mistrzowskie, świąteczne wyzwanie prawda?

Zaplanowane są także kolejne spotkania z nowego cyklu „Kulinarne potyczki z piernikami”, podczas których znakomity badacz historii kulinariów – dr hab. Jarosław Dumanowski z toruńskiego uniwersytetu, wprowadzi w historyczne zagadnienia będące tematem danego spotkania, zaś zaproszeni szefowie kuchni – badacze dawnych smaków – poprowadzą warsztaty, podczas których powstaną potrawy inspirowane piernikiem.

Natomiast 16 grudnia dr Stanisław Kośmiński (UMK) – znakomity twórca form do pierników, artysta rzeźbiarz, opowie o swojej twórczości, inspiracjach i fascynacji drewnem. Pretekstem do rozmowy z artystą będzie wystawa prezentowana w Muzeum Toruńskiego Piernika oraz towarzyszący jej katalog.

Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia!

5 grudnia 2022 (poniedziałek)

10.00 – 15.00 – Mistrzowskie spotkania w Muzeum Toruńskiego Piernika: Jowita Woszczyńska (Mistrzyni Świata w dekoracji tortów) – warsztaty dekoracji piernikowych chatek (parter, sala warsztatowa)

6 grudnia 2022 (wtorek)

14.00 – Kulinarne potyczki z piernikami: Korzenne piwo, czyli piernik po staropolsku (II piętro, Piernikowe Laboratorium)