Zapraszamy Państwa na kolejną 23. edycję Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który – jak co roku – zawita do naszego muzeum. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to wyjątkowe wydarzenie, które łączy świat nauki z kultura i historią. W tym roku Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało dla Państwa fascynujące spotkania związane historią, archeologią i sztuką, które przeniosą uczestników w czasie.
Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu przez Muzeum Okręgowe w Toruniu odbędą się w Ratuszu Staromiejskim oraz Muzeum Historii Torunia, mieszczącym się w Domu Eskenów. Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami:
Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł w dziejach ludzkości. Od młodszej epoki kamienia aż do czasów współczesnych umiejętność wytwarzania naczyń rozwijała się i przeszła długą drogę. Najstarsze naczynia gliniane swoje zastosowanie znalazły nie tylko w czynnościach codziennych, takich jak gotowanie czy przechowywanie pożywienia. Były także wykorzystywane w praktykowanych obrzędach.
Po krótkim wprowadzeniu na temat garncarstwa będzie można samodzielnie wykonać dzieło inspirowane formami i zdobieniami naczyń glinianych znanych od młodszej epoki kamienia (neolitu) do średniowiecza. Uczestnicy będą mogli także poznać tajniki prac konserwatorskich, związanych z rekonstrukcją naczyń glinianych. Proponowane warsztaty archeologiczno-plastyczne mają za zadanie popularyzację dziedzictwa archeologicznego oraz zwrócenie uwagi na unikatową wytwórczość ceramiczną znaną od neolitu aż do średniowiecza na ziemiach polskich. Zajęcia skierowane są do grupy wiekowej 6–14 lat.
Niepozorny wizualnie przywilej Zygmunta II Augusta z 1558 roku wywołał prawdziwą burzę w życiu miasta – był bowiem przyzwoleniem na zmiany, których nie można było już zatrzymać. Wskutek tego, Toruń stał się miastem wyjątkowym na mapie Rzeczypospolitej – pojawiły się nieznane dotąd problemy, ale powstały także nowe możliwości. Wykład ma na celu zastanowienie się nad znaczeniem wprowadzenia w mieście swobód wyznaniowych oraz analizę procesów, do których ten przywilej doprowadził.
Zazwyczaj rozmawiając o punktach zwrotnych, mamy na myśli „wielką” historię. Jednak składają się na nią drobne elementy: losy poszczególnych rodzin i jednostek, a także historie opowiadane przez przedmioty. Muzeum Historii Torunia to obiekt o długiej i skomplikowanej przeszłości, w której nie brakowało punktów zwrotnych. Spacer tematyczny po wybranych miejscach (wewnątrz i na zewnątrz) Muzeum Historii Torunia pozwoli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego i w jaki sposób na przestrzeni wieków gotycki budynek w typie domu-spichrza, charakterystyczny dla miast hanzeatyckich, ewoluował do postaci renesansowej rezydencji mieszkalnej, a ostatecznie stał się nowoczesną placówką muzealną. W oprowadzaniu nie zabraknie wątków związanych z jego mieszkańcami i tym, jakie wiedli życie w murach gmachu przy ul. Łaziennej 16. W czasie spotkania udostępnione zostaną także miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających.
W przestrzeni Ratusza Staromiejskiego odbywać się będą liczne spotkania organizowane przez partnerów 23. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Zapraszamy do zapoznania się z programem: [LINK TUTAJ].
UWAGA: Zmiany w programie: [LINK TUTAJ]
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
Zapraszamy Państwa do muzeum.
Do zobaczenia na festiwalu!
___
Wydarzenie: Jak glina zmieniła świat – tajniki garncarstwa
Termin: 26 kwietnia, godz. 11.00
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1, Piwnica Gdańska
Link do wydarzenia: [LINK TUTAJ]
____
Wydarzenie: Rok 1558 – Toruń miastem swobód wyznaniowych
Termin: 26 kwietnia, godz.14:00
Miejsce: Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów)
Link do wydarzenia: [LINK TUTAJ]
____
Wydarzenie: Dom Eskenów – pałac, spichlerz i muzeum – punkty zwrotne w historii miejsca
Termin: 26 kwietnia, godz. 15.30
Miejsce: Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów)
Link do wydarzenia: [LINK TUTAJ]
____