Środowe spotkania z historią wojskowości odsłona 43. – „Modernizacje Twierdzy Modlin 1831–1860”

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem referat dr. Piotra Oleńczaka i Teodora Tuszki poświęcony będzie prusko-rosyjskiej współpracy przy budowie i modernizacji twierdz w Królestwie Polskim po upadku powstania listopadowego.

Autorzy przedstawią genezę ścisłej współpracy obu państw oraz jej przebieg w latach 30. XIX wieku w aspektach politycznych i militarnych. Skoligacone dynastie Hohenzollernów i Romanowów realizowały w tym czasie wspólny cel – utrzymanie status quo wobec polskich poddanych po zawirowaniach epoki napoleońskiej i powstania listopadowego. Potężne i nowoczesne twierdze miały utrzymać ten stan.

Pruskie autorstwo przebudowy rosyjskich twierdz w Królestwie Polskim – Twierdzy Modlin, Twierdzy Dęblin i Twierdzy Brześć – jest mało znanym, lecz niezwykle ciekawym epizodem. Na podstawie źródeł archiwalnych, kartograficznych oraz literatury autorzy przedstawią przebieg wizyt pruskich inżynierów – Gustawa von Raucha, Ernsta von Astera i Karla von Grolmana – oraz wyniki prac projektowych fortyfikacji i stopień ich realizacji przez Rosjan.

Spotkanie odbędzie się 25 marca w środę o godzinie 17:30 w Muzeum Twierdzy Toruń przy ul. Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

_____

Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości” – „Modernizacje Twierdzy Modlin 1831–1860”

Termin: 25 marca br., godz.17.30

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

____