Fot. Archiwum MOT

 

Tytuł projektu:
7 cudów Torunia – szlak po unikatowych zabytkach na obszarze UNESCO

Program:
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027
Priorytet FENX.07 „Kultura”
Działanie FENX.07.01 „Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej”
Nr projektu FENX.07.01-IP.04-0015/24

Beneficjent:
Projekt realizowany przez Gminę Miasta Toruń (Biuro Rewitalizacji Urzędu Miasta Torunia) w partnerstwie z:
• Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu,
• Rzymskokatolicką Parafią Katedralną pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu,
• Parafią Rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu,
oraz w porozumieniu z:
• Muzeum Okręgowym w Toruniu,
• Toruńską Agendą Kulturalną,
• Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 68 520 102,16 zł
Koszty kwalifikowalne: 62 268 018,41 zł
Kwota dofinansowania: 48 569 054,36 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Termin realizacji:
1.07.2025 r. – 30.09.2029 r.

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
30 maja 2025 r.

Opis projektu:
Celem projektu jest przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, renowacyjnych i remontowych w wyjątkowo cennych dla dziedzictwa kulturowego i unikatowych obiektach zabytkowych na obszarze Zespołu Staromiejskiego w Toruniu, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a także zrealizowanie działań szkoleniowych i edukacyjnych oraz wymiana doświadczeń w ramach współpracy z podmiotami z innych państw.

Ważnym aspektem projektu jest kształtowanie postaw ekologicznych i inwestycje w nowoczesne kadry poprzez realizację szkoleń m.in. w zakresie zarządzania instytucją kultury, dywersyfikacji źródeł finansowania, budowania potencjału miejsca, tworzenia produktu turystycznego, transformacji cyfrowej. Stworzona zostanie także „Strategia promocji zabytku oraz związanego z nim miejsca. W projekcie zaplanowano działania zapewniające jak najszerszy możliwy dostęp do rezultatów projektu odbiorcom oferty ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami.

Dzięki zaplanowanym działaniom online miejsca dotąd niedostępne będą mogły odwiedzić osoby z różnymi rodzajami dysfunkcji. Poprzez rozwój infrastruktury, zakup wyposażenia i technologii informatycznych, w tym umożliwiających realizację wydarzeń online, streaming projekt będzie wspierać procesy transformacji cyfrowej. Program edukacyjno-kulturalny (realizowany po zakończeniu inwestycji) przeznaczony będzie dla społeczności lokalnej oraz szerokiego grona odbiorców z kraju i zagranicy.

W ramach projektu będzie realizowane 7 podprojektów:
Podprojekt 1: Zamek dostępny – rewitalizacja budynku Generałówki i kompleksu zamkowego.
Podprojekt 2: Dwór Artusa – adaptacja na cele turystki kulturowej.
Podprojekt 3: Ratusz Staromiejski i Dom Eskenów – historia i teraźniejszość w nowej odsłonie.
Podprojekt 4: Kościół pw. św. Jakuba Apostoła – prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrz i wyposażenia w celu udostępnienia miejsc dotychczas niedostępnych.
Podprojekt 5: Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – prace konserwatorskie wspierające centrum życia religijnego, kulturalnego i społecznego.
Podprojekt 6: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. S.W. Frelichowskiego – prace konserwatorskie wraz z rewitalizacją otoczenia w celu zwiększenia potencjału udostępnienia obiektu.
Podprojekt 7: Zarządzanie projektem i działania informacyjno-promocyjne.

W wyniku realizacji projektu zostanie podniesiona atrakcyjność zabytków, powstanie nowy szlak – Szlak 7 Cudów Torunia i zainicjowane zostanie wyjątkowe wydarzenie – Festiwal 7 cudów Torunia.

Z efektów realizacji projektu skorzystają różne grupy odbiorców, zidentyfikowane podczas konsultacji społecznych i badań:
1) społeczność lokalna – dzieci, młodzież i dorośli,
2) osoby z niepełnosprawnościami,
3) rodziny z dziećmi,
4) krajowi turyści i odwiedzający jednodniowi,
5) zagraniczni turyści i odwiedzający jednodniowi,
6) uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
7) seniorzy,
8) pracownicy instytucji kultury,
9) lokalni przedsiębiorcy,
10) nauczyciele i edukatorzy ze stowarzyszeń i organizacji.

Realizator:
Gmina Miasta Toruń
Biuro Rewitalizacji Urzędu Miasta Torunia
ul. Wały Gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń
tel. 56 611 87 34
e-mail: br@um.torun.pl

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

Metryczka projektu
Okres programowania
Okres programowania 2021-2027
Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Program

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Typ projektu
Projekt konkursowy
Tematyka projektu

Dziedzictwo kulturowe

Realizator

Urząd Miasta Torunia; Biuro Rewitalizacji

Zgłaszanie nieprawidłowości

Zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie istnieje możliwość zgłoszenia informacji o potencjalnych poważnych nieprawidłowościach w projekcie tj. nadużycia finansowego, korupcji, konfliktu interesów, podwójnego finansowania lub podejrzenia ich wystąpienia. Sygnały, zgłoszenia i lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP/KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (zgłoszenie w każdej z poniższych form odnosi takie skutki, jakby było przekazane w formie pisemnej):
1) poczty tradycyjnej – w postaci przesyłki listowej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa (nazwa i adres Instytucji Pośredniczącej),
2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (nazwa Instytucji Pośredniczącej) lub z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej, o których mowa w ustawie z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1045, z późn. zm.),
3) formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
4) mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail Instytucji Zarządzającej: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl oraz Urzędu Miasta Torunia: sygnalista@um.torun.pl,
5) doręczenia osobistego do kancelarii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub kancelarii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów, w szczególności w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Więcej informacji: [LINK TUTAJ]

___

___

___