Wystawa plenerowa w 80. rocznicę operacji „Ostra Brama” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego

Od 15 października br. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego można podziwiać wystawę plenerową poświęconą operacji „Ostra Brama” – jednej z akcji Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, która miała miejsce w dniach 7-13 lipca 1944 roku. Ekspozycja została przygotowana z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia. Wcześniej, od 13 lipca br., wystawa była prezentowana w Parku Pamięci między Muzeum Twierdzy Toruń a ul. Uniwersytecką. Składa się z 32 plansz, na których znajduje się ponad 200 zdjęć i ilustracji, w tym unikatowe materiały, które nigdy wcześniej nie były publicznie prezentowane. Wystawę wzbogacają również konspiracyjne czasopisma wydawane na Wileńszczyźnie.

plansze prezentowane na zewnątrz, plansze ze zdjęciami

Fot. Marcin Orłowski

Oddziały Armii Krajowej nocą z 6 na 7 lipca 1944 r. rozpoczęły od wschodu szturm Wilna, które było bronione przez Niemców. 7 lipca do walki włączyły się oddziały AK wewnątrz miasta. Walki zakończyły się oswobodzeniem miasta, symbolicznym wydarzeniem jest powieszenie przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na zamkowej baszcie Giedymina. Główną rolę w wyparciu Niemców oczywiście odegrały oddziały sowieckie, jednakże Polacy odegrali ważną rolę w bitwie. Wielu Wilnian po wojnie trafiło do Torunia, co przyczyniło się m.in. do powstania UMK.

Wilno 1944, żołnierze Armii Krajowej na Placu Katedralnym w Wilnie świętują wygnanie Niemców. W tle bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława 13 lipca 1944 r. fot. Jakow Chalip

Instytucją sprawczą wystawy jest Muzeum Historyczne w Lubinie, wystawę opracował pod względem merytorycznym Marcin Orłowski, pod względem graficznym Jacek Świerad, a w Toruniu jest ona eksponowana dzięki samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją.

Wystawa plenerowa: „Ostra Brama”

Miejsce: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego w Toruniu

Termin: 13 lipca – 31 października 2024 r.

Kurator: Marcin Orłowski