Wystawa „Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki”

Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego, zaprasza na wystawę pt. „Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki”, której wernisaż odbędzie się 24 lutego 2023 r. o godz. 17.00. Jest to kolejna nasza wystawa z cyklu Piernik nie tylko toruński.

mężczyzna , autor nakolorwym tle wsród napisów

Przygotowana ekspozycja ma pokazać, że piernik jest bardzo plastycznym ciastem, które na wiele pozwala. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Pierniki przygotowane na wystawę wyróżnia wrażliwość, charakterystyczny i rozpoznawalny styl Marcina Goetza.

pierniczki z pomalowanymi buźkami, choinka ułozona z pierników polukrowana na biało

Fot. K.Deczyński

Przemyślana koncepcja, wyobraźnia (często w połączeniu z dowcipnym komentarzem) to ich znaki rozpoznawcze. Pierniki opatrzone logotypem „Słodkiej Chatki” są nie tylko odzwierciedleniem kunsztu zawodowego, talentu i wyobraźni autorów. Pokazują także, jak wielkie możliwości niesie ze sobą ciasto piernikowe.

kobieta i męzczyzna siedzący frontalnie, z wypiekami z piernika , ciastka piernikowe, chatki piernikowe

Fot. K. Lewandowski

Marcin Goetz zawodowo piernikarstwem zajmuje się od 2008 roku w Trzcińsku (gm. Janowice Wielkie, pow. Karkonoski, woj. dolnośląskie) pod Jelenią Górą. Około 10 lat temu do tej przygody dołączyła Barbara Milewska, która lukruje pierniki.

pan kładący pierniki na blaszce do wypieku

Fot. K. Deczyński

Jak sam mówi: „Jesteśmy „Słodka Chatka”, bo piernik jest słodkim, serdecznym, dobrym ciastem, a domek piernikowy, no wszystkim się kojarzy, dobrze się kojarzy, najlepiej się kojarzy. Nasze motto to: Dużo piernika, mało lukru!”

Domki z piernika w kolorowej lukrowanej polewie

Fot. K. Deczyński

Pieką, lukrują i obdarowują świat swoimi wyrobami. Z piernikami pojawiają się w różnych miejscach świata. Ciasto piernikowe stało się dla nich zarówno inspiracją, jak i materiałem do komentowania rzeczywistości poprzez aromatyczne, piernikowe dzieła sztuki.

Wystawa powstała dzięki wieloletniej współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z Marcinem Goetzem, dolnośląskim piernikarzem.

Krzysztof Lewandowski
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Dział Historii Toruńskiego Piernika

Zapraszamy serdecznie na wystawę do Muzeum Toruńskiego Piernika.

„Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki”
Muzeum Toruńskiego Piernika
Wernisaż: 24 lutego 2023 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna: 25 lutego – do 31 grudnia 2023 r.
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski
Opracowanie plastyczne: Krzysztof Deczyński