logo_top.png
sklep.png
Muzeum Toruńskiego Piernika
29.03.2019 Administrator
grafika

Muzeum Toruńskiego Piernika to największe muzeum piernika w Europie posiadające również największą kolekcję drewnianych form piernikowych oraz prowadzące najszerzej zakrojone badania na temat historii toruńskiego piernikarstwa.

Tutaj odbędziecie swoją podróż do krainy zmysłów, tutaj również będziecie mogli wypiec własny piernik dekoracyjny, który, mamy nadzieję, stanie się najpiękniejszą pamiątką z wizyty w Toruniu.

 

Informacje ogólne

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”; co takiego ma do powiedzenia dawny właściciel fabryki Gustav Weese albo jak wyglądałbyś w naszej wirtualnej przebieralni, w stroju kramarki czy właściciela fabryki? – odwiedź nas.

Nasz oddział mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese. Jakie tajemnice skrywa w sobie to miejsce?

Po przekroczeniu jego progów, na parterze, poznacie przyprawy używane do wyrobu pierników (m.in. goździki, anyż, kardamon, miód, mąka). Dowiecie się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski.

 

Historia piernika toruńskiego

 

W piwnicy czekać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi was w realia średniowiecznego straganu.

To na tym poziomie znajduje się również nasza perełka - unikatowa, największa w środkowej Europie, kolekcja form piernikarskich pochodząca z okresu od XVII do XX w. Jej zgromadzenie kosztowało dużo wysiłku i czasu. Ponad 100 lat - od tak dawna kolekcjonujemy pamiątki związane z toruńskim piernikarstwem. Na tym poziomie także stoi piec do wypieku pierników pochodzący z lat 60 ubiegłego stulecia.

Pierwsze piętro fabryki przedstawia miejsca, w których pojawiał się piernik w życiu codziennym torunian w czasach nowożytnych i PRL-u. Odwiedzicie tradycyjną kuchnię, gdzie zajrzycie do wirtualnej książki zawierającej dawne przepisy na ciasto piernikowe; wsiądziecie do samochodu marki „Żuk”, którym rozwożono do sklepów toruński przysmak. Wreszcie odwiedzicie biuro dyrektora fabryki i zajrzycie do sklepu, w którym stoją dawne opakowania po toruńskich słodkościach.

Dlaczego warto przyjść do Muzeum Toruńskiego Piernika? Ponieważ Toruń jest piękny, a Muzeum Toruńskiego Piernika to miejsce, w którym historia ma smak i zapach!

 

Godziny otwarcia

 

Ceny biletów

 

Zapisy na warsztaty wypieku piernika

 

Biesiady piernikowe

 

Piernikowe urodziny

 

Muzeum Toruńskiego Piernika w gronie 40 najlepszych muzeów Europy

 

 

Instytucja powstała dzięki inicjatywie i zaangażowaniu głównego fundatora, jakim jest Gmina Miasta Toruń. Adaptacja fabryki mieszczącej się przy ul. Strumykowej 4 została również dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Muzeum Okręgowe w Toruniu to twórca pomysłu zagospodarowania wnętrz zabytkowej fabryki. Placówka jest także opiekunem Muzeum Toruńskiego Piernika.

Fabryka Cukiernicza Kopernik to główny partner Muzeum Toruńskiego Piernika, który od samego początku brał czynny udział w powstawaniu placówki (m. in. przekazując zabytkowe formy piernikarskie i piece).

 

                    

 

Obiekt wyróżniony certyfikatem jakości TripAdvisor za rok 2017.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Powiązane galerie:
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg