logo_top.png
Muzeum Toruńskiego Piernika
13.02.2017 Administrator
grafika

Muzeum Toruńskiego Piernika - nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu mieszczący się przy ul. Strumykowej 4.

 

 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza zwiedzających do nowego oddziału - Muzeum Toruńskiego Piernika mieszczącego się przy ul. Strumykowej 4, w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese. Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni.

 

Informacje ogólne:

Muzeum Toruńskiego Piernika to największe, wyjątkowe muzeum piernika zarówno w Toruniu, jak i Polsce. To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. To również miejsce, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z tajemnicą technologii wypieku toruńskich pierników. Dzięki interaktywnym elementom ekspozycji, zwiedzający zostaną kompleksowo i szczegółowo wprowadzeni w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału, jakim są toruńskie pierniki. Goście odwiedzający Muzeum mogą również zapoznać się z poszczególnymi aspektami tematycznymi związanymi z jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 600 lat jest symbolem miasta.

Przez otwarcie nowego oddziału Toruń zyskuje unikalne miejsce na turystycznej mapie Polski i Europy. Instytucja powstała dzięki inicjatywie i zaangażowaniu głównego fundatora, jakim jest Gmina Miasta Toruń. Adaptacja fabryki mieszczącej się przy ul. Strumykowej 4 została również dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Natomiast Muzeum Okręgowe w Toruniu to twórca pomysłu zagospodarowania wnętrz zabytkowej fabryki. Placówka jest także opiekunem Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie można obejrzeć zarówno architekturę jak i wnętrza dawnej fabryki toruńskiego specjału oraz prezentowana jest wystawa czasowa poświęcona dziejom miejscowego piernikarstawa.

Fabryka Cukiernicza Kopernik to główny partner Muzeum Toruńskiego Piernika, który od samego początku brał czynny udział w powstawaniu placówki (m. in. przekazując zabytkowe formy piernikarskie i piece).  

 

Historia oddziału:

Historia piernika toruńskiego

14 lutego 1763 roku mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, którego tradycje są kontynuowane do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. W ten sposób jeden z symboli miasta zagościł na stałe w domach nie tylko torunian, ale także turystów z całej Polski, Europy i świata.

Muzeum Okręgowe w Toruniu już od ponad 100 lat kolekcjonuje pamiątki związane z piernikarstwem. Jednym z najważniejszych zadań instytucji jest opieka nad unikatową kolekcją XVII-wiecznych form piernikarskich oraz popularyzacja wiedzy na temat piernikarstwa. Dzięki zaangażowaniu placówki w tę formę działalności możliwe stało się stworzenie wystawy Świat Toruńskiego Piernika, która od 2006 roku działała przy oddziale Muzeum Okręgowego - Domu Mikołaja Kopernika.

Wystawa cieszyła się niezwykłą popularnością, a jej objazdowa wersja odwiedziła ponad 25 muzeów w całej Polsce.

 

Atrakcje:

Zwiedzający mają możliwość podziwiania architektury i wnętrz danego budynku przemysłowego. We wnętrzach dawnej fabryki pierników Gustawa Weesego, goście mogą odkrywać tajemnice niegdysiejszego gmachu fabrycznego i toruńskiego piernika - od składników niezbędnych do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąkę), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów. 

W piwnicy ulokowana jest wystawa „Piernikowe korzenie - od formy do pieca” prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz przemysłowy piec do wypieku pierników pochodzący z lat 60. XX w. Kolejną atrakcją jest możliwość zobaczenia unikatowej kolekcji form piernikarskich z okresu XVII-XX w., ze słynną toruńską „katarzynką” a także wirtualna kramarka wprowadzająca w realia średniowiecznego straganu.

Parter to głównie warsztaty wypieku pierników oraz ekspozycja „Zmysłowy świat piernika”. Na warsztatach każdy zwiedzający wypiecze pamiątkowy piernik z oryginalnego ciasta oraz spróbuje słodkiego przysmaku. Ponadto na tym poziomie odwiedzający zapoznają się z przyprawami wchodzącymi w skład pierników.

Pierwsze piętro to ekspozycja „Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie” poświęcona obiegowi toruńskiego piernika w życiu codziennym. Można tutaj wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano pierniki oraz zajrzeć do samochodu marki Żuk, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Zwiedzanie ekspozycji pozwala także na zapoznanie się z rodzajami pierników, ich opakowaniami, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce. Na I piętrze udostępniona jest także klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 50-80. XX w.

Poza wyżej wymienionymi, na zwiedzających czekają również inne liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, możliwość zapoznania się z interaktywną książką zawierającą przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik) i projekcją na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustavem Weese. Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji jest „wirtualna garderoba”, dzięki której zwiedzający biorą udział w zabawie interaktywnej i wcielają się w rolę kramarki lub właściciela fabryki.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu? Ponieważ Toruń jest piękny, a Muzeum Toruńskiego Piernika to miejsce, w którym historia ma smak i zapach!

 

Kuratorzy: Barbara Kukowicz-Wirowska, Anna Kornelia Jędrzejewska.

  

Muzeum czynne w dni:

Wtorek – niedziela, godz. 10-18 od 1 maja do 30 września;
godz. 10-16 od 1 października do 30 kwietnia

 

Wstęp:

Ceny biletów, zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika - normalny:  12 zł, ulgowy: 8 zł

Ceny biletów, warsztaty wypieku piernika (bez zwiedzania ekspozycji) - normalny: 7 zł, ulgowy: 5 zł 

(warsztaty odbywają się co godzinę - od 10 do 17 w miesiącach maj - wrzesień; od 10 do 15 w miesiącach październik - kwiecień)

Ceny biletów, zwiedzanie ekspozycji - normalny: 9 zł, ulgowy: 6 zł.

Bilety są dostępne w kasie Muzeum Toruńskiego Piernika oraz we wszystkich pozostałych kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

 

Zapisy na warsztaty wypieku piernika:

Zapisy odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Muzeum Toruńskiego Piernika, pod nr. telefonu:

(56) 656 70 87, (56) 656 70 79

oraz drogą mailową, na adres:

oraz

Więcej informacji o warsztatach:

www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-5-178-warsztaty_wypieku_piernika_w_muzeum.html

 

Biesiady piernikowe:

Piernikowe biesiady to doskonała okazja na spędzenie wolnego czasu razem ze znajomymi i bliskimi. To również dobry sposób na urozmaicenie konferencji i spotkań biznesowych. W zabytkowych wnętrzach dawnej fabryki pierników, w których mieści się Muzeum Toruńskiego Piernika, można miło spędzić czas na poznawaniu smaków i zapachów toruńskich specjałów.

W planie każdego spotkania znajduje się zwiedzanie ekspozycji Muzeum (wystawy: „Zmysłowy świat piernika”; „Piernikowe korzenie – od formy do pieca”; „Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie”), udział w warsztatach wypieku pamiątkowych pierników oraz poczęstunek, na który składają się miód pitny wraz z piernikami. 

Jeżeli chcesz poczuć smak i zapach korzennych przypraw oraz miło spędzić czas, zapraszamy do Muzeum Toruńskiego Piernika na piernikowe biesiady.

Biesiady odbywają się dla grup składających się z minimum 5-8 osób.

Cennik:

grupy do 30 osób - 800 zł

grupy do 45 osób - 1100 zł

Spotkania odbywają się od wtorku do niedzieli, po godz. 18.00 (w miesiącach maj - wrzesień) oraz po godz. 16.00 (od października do kwietnia). 

Rezerwacji można dokonywać w godzinach otwarcia Muzeum Toruńskiego Piernika, pod nr tel. (56) 656 70 87 oraz drogą mailową: 

 

Zapraszamy również wszystkie dzieci do udziału w pierniowych urodzinkach:


www.muzeum.torun.pl/strona-410-piernikowe_urodziny.html

 

 

                    

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Powiązane galerie:
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg