„To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”

W 50. rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu, w Domu Mikołaja Kopernika, wspominamy słynne słowa Neila Armstronga wypowiedziane w czasie spotkania astronauty z powierzchnią srebrnego globu.

Lądowanie na Księżycu nastąpiło 20 lipca o godzinie 16:17 czasu wschodnioamerykańskiego, kiedy Lunar Module dotknął powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Armstrong opuścił lądownik i stanął na powierzchni Księżyca o godzinie 22:56 czasu wschodnioamerykańskiego.  W Polsce wówczas był już 21 lipca i godzina 4:56. Zważywszy na te różnice czasowe pięćdziesiątą rocznicę lądowania Apollo 11 wspominać będziemy w sobotę 20 lipca i w niedzielę 21 lipca.

W Domu Mikołaja Kopernika dla zwiedzających przygotowana będzie mała ekspozycja. Pozwoli nam ona wrócić do tych ekscytujących lipcowych dni 1969 r. Będziemy mogli prześledzić krok po kroku jak wyglądała misja Apollo 11, w tym między innymi start, lot i upragnione lądowanie na księżycu. Przy pomocy materiałów NASA udostępnimy zapis filmowy, nagrania i komunikaty, które były przekazywane minuta po minucie i sekunda po sekundzie w 1969 roku od startu rakiety Saturn V do momentu lądowania na Księżycu i opuszczeniu lądownika Lunar Module przez Armstronga.

 

Termin: 20-21 lipca (weekend)

Godzina: 10:00-18:00

Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15/17