Warsztaty plastyczne przy wystawie „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie” w ramach Światowego Dnia Sztuki!

Z wielką przyjemnością, w imieniu własnym oraz artystki – prof. Hanny Brzuszkiewicz serdecznie zapraszamy na warsztaty plastyczne, które odbędą się 15 kwietnia br. (sobota) o godz. 12.00 w ramach Światowego Dnia Sztuki. Zajęcia poprowadzi prof. Hanna Brzuszkiewicz oraz dr Dorota Grubba-Thiede w Ratuszu Staromiejskim, jako wydarzenie towarzyszące ekspozycji „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo I Tchnienie”.

Koncepcyjne, ażurowe płaskorzeźby, glina wypalana, koniec lat 50. XX. Czarne tło, sześć płaskorzeźb.

Hanna Brzuszkiewicz, Przestrzenne Szkice, koniec lat 50. XX w., fot. arch. Hanny Brzuszkiewicz

Na warsztatach będzie można zaprojektować „Znaki Zodiaku”, które traktowane są jako magiczny łącznik z astronomią oraz jej wybitnym reprezentantem – Mikołajem Kopernikiem (1473–1543). Astronom jest autorem wielu epokowych opracowań naukowych, w tym najsłynniejszej księgi „O obrotach sfer niebieskich”.

Znaki Zodiaku, jak podkreśla Hanna Brzuszkiewicz, łączą w sobie namysł nad niemierzalną przestrzenią kosmiczną ze światem baśni i legend, a także z intymnym i emocjonalnym wymiarem życia, najlepszymi życzeniami, które kierujemy do bliskich osób, afirmując u gwiazd o pomyślność losu i spełnienie marzeń. Prace, które powstaną, mogą stać się ozdobą, prezentami, amuletami, w zależności od decyzji uczestników.

Warsztaty zostaną poprowadzone przez wybitną rzeźbiarkę – prof. Hannę Brzuszkiewicz, autorkę fascynujących dzieł, w których znajdujemy entuzjazm, witalność, radość i dobroczynną energię. Artystka przez ponad czterdzieści lat nauczała rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a już w końcu lat 50. doprowadziła do powstania na uczelni Pracowni Ceramiki Współczesnej.

Dorota Grubba – Thiede, kuratorka wystawy

Strona z katalogu „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie” - przedstawia cztery szkice artystki

Strona z katalogu „HANNA BRZUSZKIEWICZ. Tworzywo i Tchnienie”, Dorota Grubba-Thiede, Muzeum Okręgowe w Toruniu, 2023

Proponujemy warsztaty rodzinne. Zajęcia planowane są na dwie godziny i przeprowadzone będą w kilku etapach. Jednym z zadań uczestników będzie stworzenie szkicu na temat wyboru znaku zodiaku i jego interpretacja. Rysunki zostaną przeniesione w przestrzeń i powstaną niepowtarzalne rzeźby, które mogą być wspaniałą pamiątką, prezentem lub talizmanem. Warsztaty przeprowadzone będą wśród dźwięków Musica Mundana (muzyka Sfer Niebieskich), a na zakończenie zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie wystawy pt. „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie”.

Prowadzenie: prof. Hanna Brzuszkiewicz (Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu), Dorota Grubba-Thiede (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Współpraca: Justyna Matella i Anna Kroplewska-Gajewska z Muzeum Okręgowego w Toruniu

Zapraszamy serdecznie do udziału w twórczych, inspirujących i edukacyjnych warsztatach.

Koszt biletu na zajęcia – 15 zł/ osoby.

Zapisy na warsztaty pod nr. tel. 56 660 56 32.

Warsztaty plastyczne „Znaki Zodiaku”
Miejsce: Ratusz Staromiejski
Termin: 15 kwietnia, godz. 12.00–14.00