Białe Wakacje w Muzeum

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do udziału w „Białych Wakacjach” w okresie ferii zimowych (31.01–11.02.2023 r.). Przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne przy wystawach stałych i czasowych dla grup zorganizowanych w pierwszym tygodniu ferii i gości indywidualnych w drugim tygodniu ferii pod nazwą „Przystanek Muzeum”.

W pierwszym tygodniu ferii (31.01–03.02.2023 r.) warsztaty dla grup zorganizowanych będą odbywały się w trzech budynkach: w Ratuszu Staromiejskim (W herbie zapisane), Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (Skrywając twarz pod maską) oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów (Wśród braci Krzyżaków). Podczas zajęć omówione zostaną zagadnienia historyczne związane z herbem naszego miasta oraz z funkcjonowaniem zakonu krzyżackiego w Toruniu. Poruszona zostanie także tematyka niezwykłych masek znajdujących się w zbiorach Muzeum Podróżników.

W drugim tygodniu ferii (07.02–11.02.2023 r.) zapraszamy dzieci w wieku 8–12 lat na cykliczne zajęcia edukacyjne „Przystanek Muzeum” w godzinach od 10.00 do 14.00. Zajęcia odbywać się będą w różnych oddziałach muzeum. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki od zagadnień związanych z historią Torunia i jego mieszkańców (życie codzienne Krzyżaków, symbolika herbu Torunia, Mikołaj Kopernik) po tematykę związaną z tradycjami  kultur świata (origami, tajemnice herbaty, malowanie piaskiem).

Na zakończenie „Białych Wakacji” przygotowaliśmy „Rodzinny Bal Kostiumowy u Pana Kopernika” w reprezentacyjnej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, który uświetni przedstawienie dla dzieci w wykonaniu aktorów z Teatru Vaška. Bal będzie urozmaicony poczęstunkiem oraz grami, zabawami i konkursami. Dzieci biorące w nich udział otrzymają drobne upominki, a także balony na zakończenie wspólnej zabawy.

chłopiec przebrany na bal przebierańców, papierowa kolorowa czapka i kolorowy strój

PROGRAM BIAŁYCH WAKACJI W MUZEUM:

I TYDZIEŃ FERII ZIMOWYCH (31.01–03.02.2023 r.)

– zajęcia muzealne dla grup zorganizowanych:

31.01.2023 (wtorek), godz. 11.00 – W herbie zapisane

01.02.2023 (środa), godz. 12.00 – Skrywając twarz pod maską

02.02.2023 (czwartek), godz. 11.00 – Wśród braci Krzyżaków

___________________________

II TYDZIEŃ FERII ZIMOWYCH (07–11.02.2023 r.)

– cykliczne zajęcia edukacyjne :

Przystanek Muzeum – dla dzieci w wieku 8–12 lat (liczba miejsc ograniczona)

Od wtorku do piątku, godz. 10.00–14.00

Zajęcia edukacyjne odbywać się będą w różnych oddziałach muzeum. Około godziny 12.00 przerwa na posiłek (muzeum zapewnia herbatę i niewielki słodki poczęstunek, dzieci przynoszą swoje kanapki).

Dzień pierwszy – 07.02.2023 (wtorek) – Muzeum Twierdzy Toruń, Ratusz Staromiejski

– zajęcia edukacyjne: Jak mieszczanie bronili swojego miasta?

– warsztaty plastyczne: Z konwalią, książką, czy wśród gwiazd – jak sportretować Pana Mikołaja?

Dzień drugi – 08.02.2023 (środa) – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

– zajęcia edukacyjne: Świat Orientu

– warsztaty plastyczne: Jedno zagięcie rozpoczyna zabawę (origami)

Dzień trzeci – 09.02.2023 (czwartek) – Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

– zajęcia edukacyjne: Wśród braci Krzyżaków

– zajęcia edukacyjne: W herbie zapisane

Dzień czwarty – 10.02.2023 (piątek) –  Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

– zajęcia edukacyjne: Kropla w morzu herbaty. Opowieść o Czarnym Smoku

– warsztaty plastyczne: Piaskiem malowane

___________________________

„Rodzinny Bal Kostiumowy u Pana Kopernika”– 11.02.2023 (sobota), godz. 15.00–17.00

„Rodzinny Bal Kostiumowy u Pana Kopernika” w reprezentacyjnej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, urozmaicony poczęstunkiem oraz grami, zabawami i konkursami. Dzieci biorące w nich udział otrzymają drobne upominki, a także balony na zakończenie wspólnej zabawy. Dodatkową atrakcją balu będzie przedstawienie dla dzieci w wykonaniu aktorów z Teatru Vaška (na rozpoczęcie zabawy). Mile widziane przebranie dzieci i rodziców.

Plakat do Balu kostiumowego

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w „Białych Wakacjach” i życzymy fantastycznej zabawy.

___________________________

Zgłoszenia na zajęcia w ramach „Białych Wakacji” przyjmuje Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00,
tel. (56) 660 56 32.

• Koszt udziału w zajęciach I tygodnia: 15 zł od osoby