Święto Toruńskiego Piernika p.n. „Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki”

Święto Toruńskiego Piernika p.n. „Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki, to cykliczna impreza jednocząca smakoszy i pasjonatów piernika. Najstarszy i największy producent pierników w Polsce, spadkobierca wielusetletniej tradycji rzemiosła piernikarskiego Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. oraz Gmina Miasta Toruń, Urząd Marszałkowski i Muzeum Okręgowe w Toruniu zapraszają na celebrację piernikowego święta! 25 listopada 2021 roku w Muzeum Toruńskiego Piernika (ul. Strumykowa 4) będzie można do woli nasycić piernikowy głód.

Jak co roku, „Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynkistanie się powodem do smakowania i rozgryzania piernika na różne sposoby. Piernikowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu otwiera swoje podwoje dla wszystkich chętnych. Tego dnia zachęcamy zarówno do zwiedzania, czynnego uczestnictwa w warsztatach, jak i poznawania piernika wszystkimi zmysłami. Zaplanowane są spotkania przybliżające pierniki i piernikarstwo w województwie kujawsko-pomorskim, warsztaty snycerskie i oczywiście piernikowe degustacje – prosto z Fabryki „Kopernik”. Toruński producent, jak co roku, specjalnie na ten dzień, przygotowuje wyjątkową niespodziankę. Pierniki z ciasta dojrzewającego rok i dwa lata zaspokoją nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Nie zabraknie również możliwości pobierania nauki i doskonalenia umiejętności wypieku pierników pod okiem edukatorów i przewodników z Muzeum Toruńskiego Piernika, którzy jak zawsze służyć będą radą, wsparciem i wiedzą na temat technologii powstawania pierników dekoracyjnych.

Przypadającą w 2021 roku 60. rocznicę oficjalnej współpracy Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A. i Muzeum Okręgowego w Toruniu podkreślą wyjątkowe spotkania, podczas których pokażemy historię poprzez pryzmat rozwoju, bogatego asortymentu i dynamicznych zmian zachodzących w Fabryce „Kopernik”. Ta podróż w świat piernikarskiej historii przybliży fabrykę jako aktywnego i wiodącego partnera jednej z największych instytucji kultury w Toruniu.

Punktem kulminacyjnym całodniowego święta będzie otwierana tego dnia wystawa „Toruń z piernika”. Zaproszeni artyści, piernikarze, cukiernicy, piekarze – mistrzowie w swoim fachu – zaprezentują nie tylko swój kunszt zawodowy, talent, wyobraźnię, ale także artystyczne możliwości, jakie niesie ze sobą ciasto piernikowe.

Punktem wyjścia, jak i finałem dla wszystkich przygotowanych atrakcji będzie Główny Bohater tego dnia –Piernik.

Program Święta Toruńskiego Piernika

10.00, 11.30, 13.00, 14.30 – „Zostań piernikarzem już dziś!”

Warsztaty wypieku piernika; Sala warsztatowa, parter

11.00 – „W świecie piernikowych baśni i opowieści”, Gabinet fabrykanta, I p.

Baśnie i opowieści czyta: Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu)

12.00 „Warsztaty w innej formie; Sala wystaw czasowych, II p.

Prowadzenie: Beata Pranke-Zdziebło– stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

13.00 – „W świecie piernikowych baśni i opowieści”,Gabinet fabrykanta, I p.

Baśnie i opowieści czyta: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu)

14.00 –„Pierniki w kujawsko-pomorskim”, Klubokawiarnia, I p.

Spotkanie z Anną Kornelią Jędrzejewską (Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy)–stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskie

15.00 – „W świecie piernikowych baśni i opowieści”, Gabinet fabrykanta, I p.

Baśnie i opowieści czyta: Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu)

15.00 –„Od fabryki pierników Gustava Weesego do Muzeum Toruńskiego Piernika – historia powstania i jej współczesnej adaptacji”, Klubokawiarnia, I p.

Prowadzenie: dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Sztuk Pięknych)

16.00– „60 lat współpracy Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A. i Muzeum Okręgowego w Toruniu”,Klubokawiarnia, I p.

Prowadzenie:Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu)

17.00–Wernisaż wystawy czasowej „Toruń z piernika”

Autorzy prac na wystawie:

• Marcin Goetz – Słodka Chatka – Trzcińsko (Dolny Śląsk)
  • Katarzyna Jóźwiak – Domki z piernika – Warszawa
  • Danuta i Marek Komuszyna – Pszenno-Żytnie Pierniki z Oleśnicy – Oleśnica (Dolny Śląsk)
  • Adam Pokojski – Cukiernia Franciszek Pokojski – Toruń
  • Beata Prusak – Pierniczki do Zadań Specjalnych – Piastów
  • Ania i Agata Trawińskie – Piernik Wrocławski – Jodłów (Dolny Śląsk)
  • Monika Włodarek – Muzeum Toruńskiego Piernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu) – Toruń
  • Małgorzata Wojnowska-Sobecka – artysta rzeźbiarz – Toruń
  • Jowita Woszczyńska – Mistrzyni dekoracji cukierniczych – Bydgoszcz
    • Oficjalne przekazanie darów Fabryki Cukierniczej „Kopernik” dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

Ponadto:

„Piernikowa Jednodniówka” – najnowsze wydanie

Wirtualna wystawa projektów plakatów do wystawy „Toruń z piernika” –przygotowana we współpracy z Niepublicznym Liceum Sztuk Plastycznych w Toruniu

UWAGA:

WSTĘP DO MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA– W CENIE PROMOCYJNEJ!

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie.