Projekt „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkania realizowane w ramach projektu badawczego „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania Toruńskiego Piernikarstwa”.

Projekt dwuletni (2019-2020) dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Terminarz:

 

Od 17 października 2020 zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”

Kuratorzy: Krzysztof Lewandowski, Małgorzata Mikulska-Wernerowicz

Realizowana ekspozycja, to pierwsza od wielu lat monograficzna prezentacja form piernikarskich znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wystawa przybliża zarówno historię kolekcji, jak i bogactwo ikonograficzne przedstawień snycerskich. Autorzy postawili sobie za cel prezentację piękna kolekcji form z toruńskiego muzeum. Proponują spojrzenie na piernikarskie klocki jako odrębne dzieła sztuki – artystyczne, mistrzowskie przedstawienia kunsztu rzeźbiarskiego.

22 października 2020

12.00 – Współczesne formy do pierników (warsztat/pokaz snycerski)

Prowadzenie: Beata Pranke-Zdziebło (przewodnik po Toruniu)

30 października 2020

12.00 – Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

8 grudnia 2020

12.00 – Współczesne formy do pierników (warsztat snycerski)

Prowadzenie: dr Stanisław Kośmiński (artysta – rzeźbiarz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych)

15 grudnia 2020

12.00 – Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

16 grudnia 2020

12.00 – Rozwój przemysłu piernikarskiego (prelekcja)

Prowadzenie: Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

17 grudnia 2020

12.00 – Burzliwe dzieje fabryki „Kopernik” (prelekcja)

Prowadzenie: dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

Podsumowanie dwuletniego projektu (2019-2020):

Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

Warsztaty snycerskie przeznaczone są dla max. 10 osób.
Zapisy: (56) 656 70 86, (56) 656 70 87

 

Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego – Organizatorzy zastrzegają sobie prawo

wprowadzenia zmian w programie.

 

Osoby prowadzące warsztaty snycerskie:

Beata Pranke-Zdziebło – jedna z nielicznych kobiet zajmujących się wytwarzaniem form do pierników; licencjonowany przewodnik po Toruniu, Ciechocinku, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, pilot wycieczek. Organizuje ciekawe i nieszablonowe zwiedzanie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Od lat współpracuje z Muzeum Okręgowym w Toruniu i Muzeum Toruńskiego Piernika.

dr Stanisław Kośmiński – artysta – rzeźbiarz. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Rzeźba. Tworzy głównie w drewnie, zarówno małe formy rzeźbiarskie jak i kilkumetrowe realizacje. Wykorzystuje różne gatunki drewna, łączy je z innymi materiałami. Eksponuje naturalne wartości materiału. Zajmuje się także medalierstwem wykorzystując w tym zakresie drewno.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury