Spotkanie „Suzani – od tradycji do współczesnego designu”

Suzani – od tradycji do współczesnego designu” – prezentacja multimedialna Karoliny Krzywickiej, kustosza w Muzeum Azji i Pacyfiku i kuratorki wystaw poświęconych kulturze i sztuce Azji Centralnej.

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Data: 7 marca

Godzina: 17:00

Wstęp wolny!

Haftowane tkaniny suzani należą do najbardziej charakterystycznych przykładów sztuki dekoracyjnej Azji Centralnej. Wyróżniają się one intensywną, skontrastowaną kolorystką i wyrazistymi wzorami z dominującymi motywami stylizowanych rozet kwiatowych i słonecznych dysków, choć cechuje je duże zróżnicowanie regionalne. Według tradycji stanowiły i wciąż stanowią ważną część posagu uzbeckich i tadżyckich kobiet. Od kilkudziesięciu lat suzani są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów i miłośników orientalnych tkanin. Współcześnie zaś, suzani stały się inspiracją dla projektantów mody i twórców designu.

Karolina Krzywicka – historyk sztuki i menadżer kultury, kustosz w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, sekretarz oddziału warszawskiego Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Orientu i wykładowca w Międzynarodowej Szkole Kostiumologii i Projektowania Ubioru MSKPU. Od wielu lat łączy swoje pasje i zainteresowania z pracą zawodową, w której zajmuje się przede wszystkim tkaninami i strojami wschodnimi, sztuką dekoracyjną i rzemiosłem artystycznym Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu. Kuratorka wystaw m.in. „Jedwabie, filce i karneole. Stroje Azji Środkowej ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie” (razem z M. Ginter, 2007), „Lazur i turkus. Tradycyjna ceramika uzbecka i tadżycka z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie” (2011), „Biżuteria etniczna Afganistanu” (2012), „Kolory życia. Suzani – tradycyjne tkaniny z Azji Centralnej” (2015), „Turkmeni. Sztuka codzienności” (2017) oraz „Moc srebra. Tradycyjna biżuteria srebrna z krajów arabskich” (2018). Autorka artykułów i katalogów wystaw z zakresu sztuki dekoracyjnej oraz strojów i biżuterii etnicznej.