Letnie spotkania z archeologią

Letnie spotkania z archeologią 2020

Miejsce: Dział Archeologii i Biblioteka Naukowa Muzeum Okręgowego w Toruniu

Ul. Św. Jakuba 20a

Wszystkie zajęcia o godzinie 1100

 

DATA TYTUŁ ZAJĘĆ UWAGI
03.07.2020 Smoki, gady, potwory – Violetta Stawska
10.07.2020 Skarby z pradawnej skrzyni – Ewa Bokiniec
17.07.2020 Mały mistrz garncarski – Beata Bielińska-Majewska
24.07.2020 Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego – Leszek Kucharski
31.07.2020 Drewniane budownictwo pradziejowe
– Leszek Kucharski
07.08.2020 Mały mistrz garncarski – Beata Bielińska-Majewska
14.08.2020 Smoki, gady, potwory – Violetta Stawska 
21.08.2020 Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego – Leszek Kucharski
28.08.2020 Skarby z pradawnej skrzyni – Ewa Bokiniec

 

Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Działu Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20a. W związku z procedurami związanymi z pandemią COVID-19 ilość miejsc na każde zajęcia jest ograniczona do 8 osób. Dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w Dziale Archeologii muzeum (od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-15:00), tel. 56  660 56 56 i 56 660 56 59 lub internetowo na adres: da@muzeum.torun.pl.

Opłata za udział w zajęciach – bilet edukacyjny  – 9 zł (bilet należy zakupić w kasie któregokolwiek z oddziałów muzeum: Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. W budynku przy ul. Św. Jakuba 20A nie ma możliwości nabycia biletu.

 

Mały mistrz garncarski 

Mały mistrz garncarski – to zajęcia warsztatowe skierowane do najmłodszej grupy wiekowej (6-10 lat). Po krótkim wprowadzeniu na temat najstarszych technik lepienia naczyń i sposobach ich zdobienia, uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać zaprojektowane przez siebie naczynie lub dowolny przedmiot.

 

Skarby z pradawnej skrzyni

Skrzynie, których używali ci, którzy zamieszkiwali nasze ziemie 2000 lat temu służyły po trosze jako szafy, po trosze jako sejfy. Inaczej wyglądała ich zawartość, gdy właścicielką była  kobieta a inaczej, gdy mężczyzna. Uczestnicy zajęć będą mogli nie tylko zajrzeć do takiej skrzyni, ale także, m.in. wykonać kopie przedmiotów w glinie i modelinie.

 

Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego

Grody kultury łużyckiej różniły się kształtem, wielkością i niejednokrotnie  sposobem ich wykorzystania. Na wykładzie zaprezentowane zostaną  między innymi sposoby konstrukcji wałów,   zabudowy wnętrza, używanych narzędzi i podstawowych, codziennych zajęć  ich mieszkańców. Wielkość i zakres prac wykonywanym w tym czasie świadczą o znacznym zakresie umiejętności, a także rozbudowanej strukturze społecznej wspólnot ludzkich.

 

Drewniane budownictwo pradziejowe  

Sumik, łątka, węgieł, zrąb – czyli jak niegdyś domy budowanopo krótkiej opowieści o różnych sposobach budowy domów drewnianych w pradziejach, uczestnicy będą mogli z przygotowanych elementów „zbudować” fragment domu w konstrukcji zrębowej, wykonać fragment ściany plecionkowej, a także zaplanować i wybudować z klocków drewnianych,  dowolne budowle.

 

Smoki, gady, potwory  

Smoki, gady i potwory. Jak wyglądały, czy były straszne? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać kilka smoczych legend oraz wykonać z gliny własne przedstawienia niezwykłych stworów.