Chiński Nowy Rok – Rok Wołu

Nowy Rok Chiński to najważniejsze święto w kulturze chińskiej. Nazywane również Świętem Wiosny 春季 Chunjie) ma charakter niezwykle uroczysty. Rok Wołu – rozpoczyna się według kalendarza księżycowego 12 lutego. Okres noworoczny trwa od dwóch do czterech tygodni i kończy się wraz ze Świętem Latarni (w 2021 roku wypadającym 26 lutego). W chińskiej kulturze ludowej wół jest symbolem wiosny wraz z jej wszystkimi atrybutami czyli bujną i kwitnącą roślinnością oraz odrodzeniem i płodnością. Wół jest symbolem dobrobytu i wszelkich dostatków. Pomyślność ta jest jednak następstwem ciężkiej i sumiennej pracy. Osoby urodzone w roku pod patronatem Wołu są wymagający w stosunku do siebie i innych, a także uparte i konsekwentne ze skłonnością do despotyzmu. Mimo skrytości charakteru chętnie służą pomocą innym.

Muzeum Okręgowe w Toruniu tradycyjnie już włącza się w celebrowanie Chińskiego Nowego Roku. Jednak ze względu na obowiązujące obostrzenia, tegoroczna oprawa będzie znacznie skromniejsza, niż w latach poprzednich. Dla przypomnienia ubiegłoroczne pokazy w wykonaniu grupy Cyrkowa Events:

Filmy >>> Taniec Smoka oraz Taniec z Ogniem

Tegorocznym obchodom towarzyszy wystawa fotograficzna „Chińska dusza. Cuda prowincji Hubei”, prezentowana w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą od 12 lutego do 14 marca 2021 roku. Ekspozycja ta jest wynikiem współpracy Muzeum z Instytutem Konfucjusza działającym przy Kolegium Jagiellońskim w Toruniu oraz chińskim partnerem: Hubei University w Wuhan. Powstała w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia: Confucius Classroom realizowanego w Kolegium Jagiellońskim. Na fotografiach zaprezentowano między innymi: Świątynię Baotong w Wuhan, Park Kwitnącej Wiśni w rejonie Wschodniego Jeziora, Złotą Salę Wielkiej Buddyjskiej Świątyni Cien, czy Grobowiec Cesarski Mingxian.

Polecamy instrukcję samodzielnego wykonania lampionów.