Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Godziny otwarcia Godziny otwarcia

w poniedziałki nieczynne

Od 1 maja do 30 września:
wtorek – niedziela
Od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek – niedziela

Godziny wejścia na Wieżę Ratuszową Godziny otwarcia

codziennie

Od 1 stycznia do 31 marca oraz od 1 listopada do 31 grudnia: 10:00 – 16:00
Od 1 do 30 kwietnia oraz od 1 do 31 października: 10:00 – 18:00
Od 1 maja do 30 września: 10:00 – 20:00

Ceny biletów Ceny Biletów

Na sale ekspozycyjne – bilet normalny 25,00 zł
Na sale ekspozycyjne – bilet ulgowy 20,00 zł
Na Wieżę Ratuszową – bilet normalny 25,00 zł
Na Wieżę Ratuszową – bilet ulgowy 20,00 zł
Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową – bilet normalny 40,00 zł
Na sale ekspozycyjne i Wieżę Ratuszową – bilet ulgowy 31,00 zł
Na salę Wystaw Czasowych (tylko w środy) – bilet normalny 21,00 zł
Na salę Wystaw Czasowych (tylko w środy) – bilet ulgowy 17,00 zł
W środy wstęp na wystawy stałe bezpłatny!

OSTATNIE WEJŚCIE NA EKSPOZYCJE JEST MOŻLIWE
30 MINUT PRZED GODZINĄ ZAMKNIĘCIA MUZEUM

Kup bilet on-line

Lokalizacja obiektu Lokalizacja Obiektu

Zlokalizowany w samym sercu zabytkowej starówki Ratusz Staromiejski w Toruniu, z historycznego punktu widzenia wymieniany w gronie najważniejszych budynków w mieście, jest jedną z największych i najpiękniejszych tego typu budowli w Europie. Zbudowany na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem stanowi symbol gotyckiego Zespołu Staromiejskiego, wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przez wieki Ratusz Staromiejski w Toruniu był miejscem życia politycznego i publicznego miasta, a także handlu. Ratusz był głównym ośrodkiem sądowym i siedzibą rady miejskiej. Podejmowano tu władców: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a przede wszystkim królów Polski, którym wówczas gmach ten służył za czasową rezydencję. Z tego też powodu jedna z sal pierwszego piętra nosi nazwę Sali Królewskiej. To właśnie w niej zmarł król Jan Olbracht (w 1501 roku). W Ratuszu Staromiejskim miały miejsce także inne ważne wydarzenia historyczne: w 1454 roku wysłannicy króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka odebrali przysięgę wierności od przedstawicieli stanów ziem pruskich, a w 1645 roku, z inicjatywy króla Władysława IV, odbyła się „braterska rozmowa” pomiędzy katolikami i protestantami (Colloquium Charitativum). Obradowały tu sejmiki pruskie, a nawet sejmy polskie w latach 1520, 1576 i 1626 oraz sądy ziemskie chełmińskie.

Obecnie Ratusz Staromiejski w Toruniu jest miejscem, w którym odbywa się wiele uroczystości oraz wydarzeń o charakterze kulturalnym i nie tylko. W jego wnętrzach podziwiać można m.in. Galerię Sztuki Gotyckiej z kolekcją unikatowych XIV-wiecznych witraży, ekspozycję prezentującą historię i rzemiosło artystyczne lat 1233–1793, a także wystawę Mennice i Monety Toruńskie 1233/1238–1765. Znajduje się tu także Sala Mieszczańska z galerią portretów wybitnych mieszczan Torunia (XVI–XVIII wiek), w której podziwiać można portret Mikołaja Kopernika – bodaj najsłynniejszy wizerunek astronoma na świecie, Sala Królewska z najstarszym w kraju Pocztem Królów Polskich, kolekcja biżuterii i zastawy stołowej ze skarbów ze Skrwilna i Nieszawy czy imponująca Galeria Malarstwa Polskiego od końca XVIII wieku do 2010 roku. Obejmuje ona dzieła Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego czy Zdzisława Beksińskiego.

Dodatkową atrakcją jest dostępny siedem dni w tygodniu taras widokowy ulokowany na szczycie 40-metrowej Wieży Ratuszowej, z którego podziwiać można gród Kopernika.

Ratusz Staromiejski w Toruniu – Klejnot Architektury

Ratusz Staromiejski w Toruniu jest nie tylko wyjątkowym zabytkiem historycznym, ale także znakomitym przykładem gotyckiej architektury miejskiej. Każdy zakamarek tego wspaniałego gmachu skrywa ciekawe historie. Dziedziniec jest idealnym miejscem do chwili wytchnienia i zanurzenia się w atmosferę minionych wieków. Będąc w Toruniu, zdecydowanie warto poświęcić czas na zobaczenie Ratusza Staromiejskiego.

Ratusz Staromiejski Muzeum Okręgowe w Toruniu – Centrum Kultury i Historii

Ratusz Staromiejski w Toruniu jest nie tylko świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski, ale dzisiaj również tętniącym życiem centrum kultury i historii. Jako główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu przyciąga miłośników sztuki, historii oraz architektury z całego świata. Bogate zbiory, które zgromadzono na przestrzeni lat, prezentują nie tylko historię Torunia, ale również ilustrują one poszczególne style w sztuce. Organizowane wykłady, warsztaty i spotkania z historykami oraz artystami sprawiają, że Ratusz Staromiejski staje się miejscem dialogu pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Przechadzając się po korytarzach tego historycznego budynku, można poczuć ducha dawnych czasów, które odcisnęły tutaj swoje ślady, a dzięki licznie organizowanym wydarzeniom ratusz jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą OTWARTE w następujące dni i święta:

• 06.01 (Święto Trzech Króli)
  • 10.04 (Poniedziałek Wielkanocny)
  • 01.05 (Święto Pracy)
  • 02.05 (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej)
  • 03.05 (Święto Konstytucji 3 Maja)
  • 19.05 (Zielone Świątki)
  • 30.05 (Boże Ciało)
  • 15.08 (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
  • 11.11 (Święto Niepodległości), 26.12 (Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia)

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu będą ZAMKNIĘTE w następujące dni i święta:

• 01.01 (Nowy Rok)