logo_top.png
sklep.png
Udogodnienia
27.09.2017 Administrator


Muzeum Okręgowe w Toruniu w zakresie, na który pozwalają na to zabytkowe budynki, stara się dostosowywać swoje oddziały do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie przystosowanych jest kilka budynków:

Ratusz Staromiejski (bez wieży)

Najbardziej reprezentacyjny budynek posiada windę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki czemu wystawy i pomieszczenia biurowe są łatwo dostępne. Wejście do budynku pozbawione jest schodów.

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika

Większość wystaw w obu kamienicach dostępna jest dzięki windzie przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niedostępna jest jedna sala na I piętrze w budynku przy ul. Franciszkańskiej 11. Pomieszczenia biurowe oraz toalety są także łatwo dostępne dla osoby poruszającej się na wózku. Wejście do budynku pozbawione jest schodów.

Muzeum Podróżników udostępnia także dla osób niewidomych i niedowidzących audiodeskrypcję stałej ekspozycji.  Obecnie osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły w sposób pełniejszy zwiedzać ekspozycje poświęcone pasji podróżowania. Więcej informacji i próbka audiodeskrypcji tutaj: http://www.muzeum.torun.pl/strona-689-audiodeskrypcja_w_muzeum_podroznikow_im.html

Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów)

Wjazd na wystawy oraz interaktywny pokaz „Księga Toruń 3D” umożliwia winda przystosowana przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Toalety na parterze są odpowiednio przystosowane. Przy wejściu do budynku znajdują się schody, które posiadają urządzenie ułatwiające wejście tzw. schodołaz.

Muzeum Toruńskiego Piernika

Wjazd na wystawy ulokowane w piwnicy oraz na I piętrze umożliwia winda przystosowana przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku pozbawione jest schodów oraz progów utrudniających przemieszczanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Dom Mikołaja Kopernika

Dzięki trwającej obecnie rewitalizacji kamienica, w której mieszkał słynny astronom (planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2018 roku) zamontowana zostanie zewnętrzna winda przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, wyremontowane zostaną toalety oraz pojawi się szereg innych udogodnień dla osób poruszających się na wózkach.

Biblioteka Naukowa

Korzystanie ze zbiorów biblioteki ułatwione jest dzięki windzie przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy wejściu do budynku znajdują się schody z zamontowaną automatyczną zewnętrzną platformą, ułatwiającą dostanie się do środka.

Przewodnik po Muzeum Okręgowym w Polskim Języku Migowym

W wyniku owocnej współpracy między Muzeum Okręgowym w Toruniu i Fundacją Kultury bez Barier, której misja polega na  udostępnianiem miejsc kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, został stworzony materiał filmowy na temat naszego Muzeum w Polskim Języku Migowym. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=OSY4Vvj7GW4

 

Budynki nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych:

Kamienica pod Gwiazdą


Prosimy o Państwa cierpliwość i wyrozumiałość. Przeprowadzając systematyczne modernizacje w naszych oddziałach staramy się umożliwić dostęp do naszych zbiorów każdemu, przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego układu pomieszczeń, jednak struktura zabytkowych budynków (wąskie przejścia, wysokie i ciasne kamienice czynszowe) nie zawsze nam to umożliwaiją.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ