Gotyk. Historyczne kamienice w Toruniu
28.10.2016

Zbigniew Nawrocki, Gotyk. Historyczne kamienice w Toruniu, Toruń 2016 il. kol i cz-b, 152 s,  ISBN 978-83-941796-1-8, cena: 39.90 zł

Toruń, podobnie jak Kraków, jest miastem posiadającym oryginalne zabytki średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego. Ale nie o Krakowie, lecz o Toruniu Długosz powiedział, że jest on słynny kolorowymi kamienicami. Kraków i inne miasta posiadają publikacje rozsławiające ich architekturę mieszkalną.
Toruń takiej nie miał... do tej pory.

Kościoły, mury, bramy, wieże obronne, ratusz i zamek mają opracowania monograficzne i popularyzatorskie. Są to obiekty łatwo zauważalne. Zabytki budownictwa mieszkalnego, tzn. kamienice, wypełniają ulice i przechodzi się obok nich jak w lesie wśród drzew.
W Toruniu znajduje się około 700 kamienic zabytkowych, w tym około 100 będących pomnikami architektury mieszczańskiej, od gotyku do XX w. Nie są to tylko fasady, ale to, co jest ich największą wartością, ich zachowane wnętrza.

Niniejsza publikacja ma charakter popularyzatorski, zawiera też elementy naukowe.
Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa także dlatego, że posiada niepowtarzalny zespół zabytków budownictwa mieszkalnego.

Warto, przebywając w kawiarni, restauracji, sklepie, instytucji itp., zainteresować się wnętrzami, polichromiami na ścianach, stropami, układami i historycznymi funkcjami pomieszczeń. Pomoże w tym tekst podstawowy publikacji, jej szata graficzna, a przede wszystkim zdjęcia i rysunki ilustrujące rozplanowanie pomieszczeń oraz ukazujące przestrzeń w jej historycznym rozwoju.