Audiodeskrypcja w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika
10.11.2015

Udogodnenie dla osób niewidomych i niedowidzących

Muzeum Okręgowe w Toruniu udostępnia dla osób niewidomych i niedowidzących audiodeskrypcję wystaw znajdujących się w Muzeum Podróżników przy ul. Franciszkańskiej 9/11. Obecnie osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły w sposób pełniejszy zwiedzać ekspozycje poświęcone pasji podróżowania.

Audiodeskrypcja - "malowanie słowem"

Audiodeskrypcja jest to technika narracyjna polegająca „na malowaniu słowem”, tworzeniu opisów werbalnych udostępniających treści wizualne osobom niewidomym i niedowidzącym. Teksty te zawierają opisy merytoryczne oraz informacje umożliwiające poruszanie się po wystawach. Metoda ta umożliwia osobom niepełnosprawnym poznanie i odbiór sztuki filmowej i teatralnej oraz ułatwia percepcję ekspozycji muzealnej.

Posłuchaj samemu

W Muzeum Podróżników są dostępne audioprzewodniki z nagraną audiodeskrypcją (próbka audiodeskrypcji do pobrania w załączniku).

Audiodeskrypcja powstała w ramach projektu „Pasja podróżowania. Podróże bez barier”. Projekt ten był zadaniem publicznym realizowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.