Wojciech Jakubowski - rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne
28.11.2014

Agata Rissmann, Wojciech Jakubowski - rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne, Toruń 2014, il. cz-b. i kol., ss. 126, ISBN 978-83-9332824-6, cena: 50 zł

Wojciech Jakubowski zajmuje bardzo ważną pozycję w sztuce Torunia drugiej połowy XX wieku. Jest jednym z pierwszych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, niedościgłym mistrzem wykonywanych w miedziorycie ekslibrisów.

Był wykładowcą w Katedrze Grafiki UMK i jednym z głównych filarów środowiska artystycznego miasta. W późniejszych latach artysta zamieszkał w Gdyni. W 1963 roku wraz z ówczesnym dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku Henrykiem Raczyniewskim zainicjował i zorganizował pierwszą z wystaw popularyzujących ekslibris, która w krótkim czasie dzięki pozycji artystycznej Jakubowskiego i jego szerokim kontaktom w świecie przerodziła się w prestiżowe, odbywające się do dziś Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

W roku 2014 przypada 85 rocznica urodzin Wojciecha Jakubowskiego, a w 2013 minęła 60 rocznica rozpoczęcia jego kariery artystycznej. Te dwie daty były doskonałą okazją do przypomnienia twórczości artysty, co Muzeum Okręgowe uczyniło poprzez wydanie obszernego, bogato ilustrowanego katalogu. Znajdują się w nim reprodukcje grafik, rysunków, ekslibrisów, a także fotografie obiektów rzemiosła artystycznego, którym artysta zaczął zajmować się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Katalog zawiera także charakterystykę twórczości, kalendarium oraz wyczerpująca bibliografię co czyni publikację bogatym kompendium wiedzy na temat twórczości artysty. Autorem katalogu jest Agata Rissmann – historyk sztuki, wieloletnia kustosz Muzeum Okręgowego mająca pod swoją opieką kolekcję grafik i rysunków.