Broń Orientu. Katalog zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu
03.06.2014

Broń Orientu. Katalog zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, red. B. Łakomska, A. Mierzejewska, Toruń 2009, il. kol., ss. 78, ISBN 978-83-60324-26-4, cena: 37 zł

Katalog poświęcony jest orężowi bliskowschodniemu pochodzącemu z XVI, XVII, XVIII i XIX wieku. Jest to już drugi tego typu katalog w historii toruńskiego Muzeum. Po raz pierwszy broń i uzbrojenie orientalne było eksponowane w Muzeum Okręgowym w 1978 roku, a kuratorką i zarazem autorką opublikowanego wówczas katalogu była Maria Pawłowska. Pokazano w nowej publikacji te same obiekty, ale już po konserwacji, jak również nowe, które Muzeum pozyskiwało przez wiele lat, uzupełniając tym samym kolekcję.

W katalogu, obok kolorowych ilustracji znajduje się krótka nota opisująca poszczególne elementy uzbrojenia bliskowschodniego, m.in. pancerza mogolskiego, hełmu perskiego (kolachod), tarczy perskiej (separ),szabli indyjskiej, miecza indoperskiego czy puginału kaukaskiego.