Perły z lamusa. Najcenniejsze zbiory Muzeum Okręgowego w Toruniu
13.05.2014

red. M. Rubnikowicz, Perły z lamusa. Najcenniejsze zbiory Muzeum Okręgowego w Toruniu, Toruń 2009, il. kol., ss. 280, ISBN 978-83-60324-30-1, cena: 105 zł

W albumie zaprezentowane są najcenniejsze obiekty z liczącego ponad sto tysięcy zasobu Muzeum Okręgowego. Są to obiekty związane z dziejami, sztuką i kulturą Torunia oraz regionu, cenne nie tylko ze względu na swoje walory artystyczne, ale także ze względu na wyjątkową wartość historyczną. W książce zostały wyróżnione zespoły zabytków związane z dziejami, ikonografią, sztuką i rzemiosłem Torunia, z najsłynniejszym mieszkańcem miasta – Mikołajem Kopernikiem i spadkobiercami jego nauki, obiekty ukazujące prahistorię regionu, przykłady sztuki polskiej i europejskiej, a także prekolumbijskiej plastyki, współczesnego rzemiosła z Ameryki Środkowej, Południowej, Afryki i Azji. Przygotowane przez pracowników merytorycznych Muzeum teksty o pojedynczych zabytkach lub zespołach, takich jak: gotyckie witraże, tabliczki neosumeryjskie czy zabytkowe fotografie, zostały umieszczone w poszczególnych działach w układzie chronologiczno-problemowym (Toruń i region: Historia miasta, Ikonografia, Sztuka, Rzemiosła toruńskie; Mikołaj Kopernik i nauka; Prahistoria i historia: Broń, Numizmatyka, Varia; Sztuka polska i europejska; Kultury pozaeuropejskie).

W albumie oddanym w Państwa ręce ukazujemy obiekty, które uważamy nie tylko za najcenniejsze, ale także najbardziej atrakcyjne – za swoiste perły w kolekcji. Dla osób pragnących pogłębić wiedzę o muzealiach autorzy przygotowali informacje o ich lokalizacji w kolekcjach Muzeum, jak również zestawienia literatury do danego tematu.

Wydawnictwo współfinansowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.