Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej. Sztuka Natury

Wystawa czynna: 7 grudnia 2013 - 12 stycznia 2014

Wernisaż wystawy: 6 grudnia godz. 16.30

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz szósty zaprezentowało w swych wnętrzach wystawy fotograficzne towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”. Jednym z celów przyświecających festiwalowi było propagowanie ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin głównie poprzez ukazywanie ich piękna utrwalonego za pomocą sprzętu audiowizualnego. Trwające sześć dni przedsięwzięcie oferowało zainteresowanym miłośnikom przyrody obejrzenie wystaw, uczestnictwo w wernisażach, warsztatach, a także możliwość wzięcia udziału w konkursach.

Wystawy „Bezkrawe łowy" oraz "Wyspa Kormoranów" przedstawią unikatowy dorobek fotograficzny Włodzimierza Puchalskiego. Włodzimierz Puchalski (1909 – 1979) – to znany fotografik przyrody, reżyser filmów przyrodniczych i podróżnik. Pracował w Instytucie Zootechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi jako operator i reżyser. W 1979 zmarł w czasie wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego, gdzie został pochowany.

Archiwum twórczości Włodzimierza Puchalskiego znajduje się obecnie w Muzeum Niepołomickim w Zamku Królewskim, a składa się na nie ponad 100 tysięcy negatywów, odbitki, fotogramy, rękopisy, albumy i nagrody. Zachowały się również aparaty fotograficzne i pamiątki osobiste przywołujące atmosferę minionej już, analogowej fotografii.

Magdalena Nierzwicka