Józef Kotlarczyk (1922-1994) - malarstwo, rysunek, grafika
28.08.2014

Ratusz Staromiejski, Galeria Wystaw Czasowych, II p.

Wystawa czynna: 30 listopada 2013 r. – 16 lutego 2014 r.

Wernisaż wystawy: 29 listopada, godz. 17.00

Kurator: Agata Rissmann

Wystawa monograficzna Józefa Kotlarczyka pt. „Józef Kotlarczyk (1922–1994) – malarstwo, rysunek grafika” to kolejna z cyklu prezentacja osobowości artystycznych Torunia i regionu, zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.

W roku 2012 minęła 90. rocznica urodzin Józefa Kotlarczyka, a w 2014 roku, podczas trwania wystawy, upłynęło 20 lat od jego śmierci. Twórczość artystyczna Józefa Kotlarczyka do tej pory nie została zaprezentowana widzom w formie wystawy monograficznej i nie doczekała się szerszego opracowania. Artysta przez długie lata należał do grona najważniejszych twórców toruńskiego środowiska artystycznego, a zarazem był pracownikiem Zakładu Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Był malarzem, grafikiem, projektantem grafiki użytkowej i twórcą ilustracji książkowych. Józef Kotlarczyk, podobnie jak jego brat Zygmunt, również artysta, należał do „Grupy Toruńskiej”.

W działalności artystycznej interesowały go zagadnienia związane z architekturą oraz światłem. Tworzył abstrakcyjne kompozycje – linearne, harmonijne, zrytmizowane grafiki i rysunki piórkiem oraz obrazy olejne, w których operował paletą wysmakowanych kolorystycznie plam barwnych, często skontrastowanych z czernią.

Na wystawie można było obejrzeć ponad 100 jego prac. Były wśród nich nie tylko obrazy olejne, rysunki i grafiki, ale także ilustracje do książek, bądź do programów Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Prezentowano prace artysty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, z kolekcji Zbiorów Specjalnych Biblioteki UMK w Toruniu, z Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a także obrazy, rysunki i grafiki od osób prywatnych, w tym od członków rodziny. Wystawie towarzyszył bogato ilustrowany katalog, który jest pierwszym tak obszernym opracowaniem życia i twórczości artysty.

Agata Rissmann