Torunianie u Ojca Świętego Jana Pawła II

Kurator: Marek Rubnikowicz

Współpraca: Robert Żytkowicz

Opracowanie plastyczne: Tomasz Pietrzyk

Dnia 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie odbyła się kanonizacja Jana Pawła II, podczas której błogosławiony papież został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Ukochany papież, nie tylko Polaków, wywarł ogromny wpływ na życie milionów rodaków. Spotkania z Ojcem Świętym pozostaną w pamięci na zawsze. Muzeum Okręgowe w Toruniu włączyło się w obchody święta, którym jest kanonizacja Jana Pawła II, przygotowując okolicznościową wystawę. Ekspozycja jest dziełem przede wszystkim mieszkańców Torunia i okolicznych miejscowości oraz pracowników Muzeum. Przez ponad dwa miesiące torunianie przynosili fotografie upamiętniające swoje spotkania z Ojcem Świętym: w Watykanie, Castel Gandolfo, Toruniu i wielu innych miejscach. Muzeum otrzymało kilkaset zdjęć z różnych okresów pontyfikatu Jana Pawła II. Widać na nich wiele osób, na których twarzach malują się ogromne emocje i wzruszenia, wynikające ze spotkania z wybitnym Polakiem. Te fotografie, w dużych powiększeniach, pozwolą stworzyć ekspozycję muzealną opowiadającą historię spotkań torunian z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Aranżacja wystawy jest nowatorskim projektem na pokazanie wystawy fotograficznej.

Robert Żytkowicz