Mieczysława Ziomka bliższe i dalsze podróże opisane akwarelą
28.08.2014

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wystawa czynna: 18 października – 1 grudnia 2013 r.

Kuratorzy: Magdalena Nierzwicka, Mieczysław Ziomek

17 października 2013 o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy Mieczysława Ziomka bliższe i dalsze podróże opisane akwarelą, uroczyste otwarcie swoim występem uświetnił piosenkarz Mariusz Lubomski

„Na wystawie prezentuję ponad czterdzieści akwarel. Jest to przekrój mojej twórczości od lat siedemdziesiątych XX wieku do 2012 roku. Akwarelą malowałem od zawsze, równolegle z malarstwem olejnym. Ta trudna technika malarska wciągnęła mnie bardzo i nauczyła podejmowania szybkiej decyzji. Zaczęła również inspirować mnie w malarstwie olejnym i pomagać w odszukiwaniu w sobie najczęstszych uczuć i emocji. Podróżując, mam zawsze w swoim plecaku akwarele i szkicowniki. Z niektórych szkiców realizuję również obrazy olejne w pracowni i tak akwarela pomaga mi w pogłębianiu i w poszerzaniu mojego widzenia malarstwa. Od lat dwudziestu organizuję plenery akwarelowe, ponadprogramowe, dla moich studentów, aby ich również zainspirować do malowania tą ciekawą techniką”.

Mieczysław Ziomek

Mieczysław Ziomek w latach 1964-1969 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, które ukończył dyplomem z wyróżnieniem w pracowni profesora Stanisława Borysowskiego. W 1969 roku podjął pracę dydaktyczną na macierzystym uniwersytecie. W latach 1985-1987 i 1996-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych.

Profesor Mieczysław Ziomek tworzy stylizowane malarstwo olejne, a także realistyczne pejzaże z licznych podróży. Uprawia także akwarelę i rysunek. Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Zorganizował czterdzieści dwie wystawy indywidualne w kraju, jak i poza jego granicami. Jego prace uczestniczyły w sześćdziesięciu wystawach zbiorowych, w tym środowiskowych, ponadto brał udział w wystawach jako członek Grupy Toruńskiej. Mieczysław Ziomek za swą wieloletnią pracę twórczą uzyskał liczne prestiżowe nagrody, wyróżnienia oraz odznaczenia, w tym Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2006 roku i Medal „Thorunium”, nadany przez Prezydenta Miasta Torunia w 2010 roku.

oprac. Magdalena Nierzwicka