logo_top.png
sklep.png
Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej
28.08.2014 Administrator
grafika

 

Kamienica pod Gwiazdą

Wernisaż wystawy: 11 X 2013

Wystawa czynna: 12 X 2013 – 9 III 2014

Kurator: Paweł Czopiński (MOT), Krzysztof Polak (PSMJ)

 

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z kolekcjonerami prywatnymi zrzeszonymi w Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego, działającej przy Stowarzyszeniu Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Ekspozycja ma na celu przedstawienie osiągnięć japońskiej sztuki zdobniczej na przykładzie gard mieczowych. Obiekty, w liczbie 500, powstały w okresie od piętnastego do dwudziestego wieku i przedstawiają pięć podstawowych technik zdobniczych oraz ich kompilacje. W tsubach oprócz walorów artystycznych ogromną rolę odgrywa symbolika. Przedstawienia mogą być różnie interpretowane, przykładowo kwiaty wiśni mogą wiązać się z wiosenną porą roku i świętem kwitnienia tych drzew lub być porównaniem do pięknego, lecz niekiedy krótkiego życia samuraja bądź też prezentacją jednego z herbów rodowych (mon). Najczęściej przekazywane są treści odnoszące się do wartości wyższych - wierności, wasalnej lojalności, mądrości życiowej. Tematyka dekoracji japońskich jest bardzo różnorodna: od skromnych elementów o znaczeniu symbolicznym do wielopostaciowych kompozycji przestrzennych czy motywów zaczerpniętych wprost z malarstwa.

Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Polsce prezentująca taką mnogość szkół i technik zdobniczych. Eksponaty pochodzą nie tylko ze współczesnych kolekcji, ale także ze znakomitej przedwojennej kolekcji Henryka Grohmana. Zabytkowe wnętrza Kamienicy pod Gwiazdą będą stanowić znakomite tło dla wystawianych zbiorów. Aby unaocznić rolę, jaką odgrywała tsuba przy mieczu, zaprezentowanych zostanie kilka głowni japońskich wraz z oprawami.

Wystawę otwierać będzie trzydniowa impreza z udziałem gości z Muzeum Miecza w Bizen Osafune. Ratusz Staromiejski i Kamienica pod Gwiazdą będą miejscem spotkań ze znakomitymi japońskimi rzemieślnikami: kowalem Takanori Mikami, twórcą opraw mieczowych Saburo Ishizaki, szlifierzem Kazumori Abe, grawerem Ko Katayama, metaloplastykiem Munenori Kinoshita, a także z autorką komiksów Kimiko Kamata i Shiro Oikawa, redaktorem wydawnictwa Kadokawa. Delegacji przewodniczyć będzie kurator Tetsuya Ueno. Podczas wizyty zagranicznych gości zostaną zaprezentowane dwa współcześnie wykonane miecze oraz kolekcja tsub przywieziona z japońskiego muzeum specjalnie na tę okazję. Eksponaty te są częścią wystawy muzealnej w Bizen Osafune nawiązującej do bohaterów japońskich komiksów. Będzie można także przypatrzeć się planszom wykonanym przez znakomitych japońskich grafików. 12 października rozpocznie się cykl spotkań i warsztatów, na których japońscy mistrzowie prezentować będą swoje umiejętności rzemieślnicze i zdobnicze. Odbędzie się także szereg wykładów i paneli dyskusyjnych dostępnych dla szerokiej publiczności. 12 października we wspaniałej scenerii dziedzińca Ratusza Staromiejskiego mistrz Mikami poprowadzi pokaz kucia miecza japońskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 11 października o godz. 17 w Kamienicy pod Gwiazdą. Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych kulturą Japonii na wykłady i prezentacje, które będą niepowtarzalną okazją do zgłębienia tajemnic miecza japońskiego pod okiem jego najwybitniejszych twórców.

Paweł Czopiński (MOT), Krzysztof Polak (PSMJ)

 

 

 

 

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Menu
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg