Przyjaciele czy wrogowie? Osoby z kręgu Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika

Wystawa czynna: 1.10.2013 - 9.02.2014

Kurator wystawy: Magdalena Dembek

Wystawa ”Przyjaciele czy wrogowie? Osoby z kręgu Mikołaja Kopernika” ukazuje postaci z najbliższego kręgu Mikołaja Kopernika: przyjaciół, kolegów, przełożonych. Są to kanonicy i biskupi warmińscy: Jan Sculteti, Aleksander Sculteti, Feliks Reich, Paweł Płotowski, Jan Benedykt Solfa, Łukasz Watzenrode, Fabian Luizjański, Maurycy Ferber, Jan Dantyszek i Tiedemann Giese. Pojawia się również osoba Jerzego Joachima Retyka, który wprawdzie nie był związany z kapitułą, ale przebywał we Fromborku i przyczynił się do wydania dzieła De Revolutionibus orbium coelestium... Ekspozycja ma za zadanie odpowiedzieć na pytania: Jakie relacje łączyły Kopernika z tymi osobami? Jakim był w ich oczach człowiekiem? Jaki wpływ wywarły na jego życie i pracę? Kto z nich był przyjacielem, a kto wrogiem?

Życie prywatne Mikołaja Kopernika we Fromborku, będącym siedzibą kapituły, splatało się z urzędowym. Dni wypełniał codzienny udział w nabożeństwach, spotkania z konfratrami, uczestnictwo w posiedzeniach kapituły i zleconych przez nią pracach. W kręgu konfratrów nawiązywały się przyjaźnie i rodziły konflikty. Często kolega był także krewniakiem, ponieważ w kapitule warmińskiej, jak i innych w tamtym okresie, panował nepotyzm. Biskupi, wybierani z grona konfratrów wprowadzali do kapituły swoich bliskich, dlatego w stosunkach członków kapituły z biskupami znaczną rolę odgrywały rodzinne i osobiste powiązania. Biskupi także, z racji zwierzchnictwa, czuwali nad życiem prywatnym kanoników i niejednokrotnie ingerowali w nie, zwłaszcza, gdy istniało niebezpieczeństwo skandalu. Zachowana korespondencja Mikołaja Kopernika oraz osób z nim związanych, obrazuje doskonale stosunki w kapitule warmińskiej w latach 1520 – 1543, wzajemne animozje i sympatie, interesy, dążenie do władzy.

Magdalena Dembek