Moja Przygoda w Muzeum. XXXV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży
14.04.2014

Ratusz Staromiejski, Galeria Wystaw Czasowych, II p.

Wystawa czynna: 13 września – 11 listopada

Kurator: Magda Sokołowska

Konkurs „Moja Przygoda w Muzeum” realizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Toruniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga oraz Urzędu Miasta Torunia. Zeszłoroczna jubileuszowa, XXXV edycja Konkursu objęta została patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pana Bogdana Zdrojewskiego. Co roku w projekcie bierze udział kilkanaście tysięcy uczniów. Po eliminacjach I stopnia w muzeach, szkołach i placówkach kultury prace uczniów – z ok. 100 ośrodków z całej Polski i z ok. 40 ośrodków zagranicznych (m. in. z Białorusi, Bułgarii, Chin, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowenii, Turcji, a także ze Słowacji) – przysyłane są na finał do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obrady Jury Konkursu, pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu – dr. Marka Rubnikowicza, odbyły się 8 lipca 2013 r. Jury przyznało równorzędne nagrody, równorzędne wyróżnienia oraz zakwalifikowało ok. 250 najciekawszych prac na wystawę. Uroczystości wręczenia nagród odbyły się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu 13 września 2013 r. wręczaniu nagród towarzyszyło otwarcie tamże wystawy pokonkursowej, która była prezentowana do 11 listopada 2013 r.

W ramach projektu zaplanowano także organizację XI edycji warsztatów plastycznych i sesji popularnonaukowej dla laureatów Konkursu, opiekunów plastycznych, nauczycieli i pedagogów (13–15 września 2013 r.). Ponadto wystawie towarzyszył program edukacyjny, skierowany zarówno do grup zorganizowanych, jak również odbiorców indywidualnych. Tradycyjnie na początku grudnia odbywała się aukcja charytatywna wybranych prac plastycznych przysłanych na Konkurs. Uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczono na wsparcie działalności edukacyjnej Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Magda Sokołowska