28.08.2014

W dniach od 7 września br. do 23 lutego 2014 r. w Ratuszu Staromiejskim prezentowana była wystawa pt. „Przedmioty pożądania. Handel, wymiana i grabież u schyłku starożytności na ziemiach polskich”. Zaprezentowane zostały na niej m.in. najdroższe i najwykwintniejsze wytwory ówczesnego rzemiosła, importowane z samego Imperium Rzymskiego, na które stać było jedynie nielicznych, oraz te wykonywane przez lokalnych rzemieślników, które stanowiły przedmiot pożądania zwykłych gospodyń i przeciętnych mężczyzn.

Celem wystawy była próba opowiedzenia o jednej z najsilniejszych motywacji ludzkiego działania – pragnieniu posiadania. Fakt, że opowieść ta dotyczyła czasów odległych od nas o niemalże dwa tysiąclecia, wyraźnie ukazywał niezmienność i uniwersalność ludzkich pragnień. Podobnie jak dzisiaj, również wtedy posiadanie wielu cennych przedmiotów służyło nie tyle podniesieniu jakości życia, ile podkreśleniu pozycji w ówczesnych społeczeństwach. Wystawa ukazywała w jaki sposób realizowano te dążenia i jakie metody stosowali ambitni członkowie tych społeczności w celu podniesienia swojego statusu. Niektóre z tych działań nie różnią się niczym od dzisiejszych, jak np. handel czy dobry ożenek. Inne obecnie są nie do przyjęcia. Gdyby ktokolwiek powiedział, że w ramach wzbogacenia się postanowił wyrzucić swoich sąsiadów z mieszkania i zająć ich miejsce, poddana w wątpliwość zostałaby nie tylko jego moralność, ale w ogóle stan zdrowia psychicznego. Jednak ten sposób pozyskiwania bogactw był niegdyś czymś nagminnym. Elity plemion zamieszkujących ziemie polskie w starożytności za w pełni usprawiedliwioną, a nawet godną chwały metodę zdobywania dóbr uznawały najazdy na sąsiednie ludy, zajmowanie ich ziem i grabież ich dobytku.

Na wystawie widzowie mieli zatem możliwość zobaczyć również takie przedmioty, dla których zdobycia nie cofano się nawet przed środkami ostatecznymi, pociągającymi za sobą śmierć ich poprzedniego właściciela.

W dniu 19 października wystawa została urozmaicona przez wizytę członków międzynarodowej grupy rekonstrukcyjnej LEGIO XXI RAPAX, w strojach rzymskich żołnierzy z I w. n.e. Służyli oni zwiedzającym informacją nt. wystawy, a chętnym pomagali ubrać się w rzymską togę i pozwalali uwiecznić się na zdjęciach. W czasie trwania wystawy odwiedzający mieli ponadto możliwość zakupienia kopii różnego rodzaju srebrnych ozdób z okresu rzymskiego (kolczyki, broszki/fibule, wisiorki i bransolety), w tym również tych prezentowanych na wystawie.

Kopie wykonane zostały przez Michała Sekułę (www.fenrir.com.pl).