Nowalijki. Wakacyjna Wystawa Wydziału Sztuk Pięknych
14.04.2014

Na wystawie zostały zaprezentowane prace studentów malarstwa, grafiki, rzeźby, edukacji artystycznej oraz konserwacji i restauracji zabytków powstałe w roku akademickim 2012/2013. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się we wtorek 9 lipca o godzinie 12.00.

Wydział Sztuk Pięknych to ponad 200 lat tradycji artystycznych. W 1797 roku na uniwersytecie wileńskim zaczęła działać Katedra Malarstwa i Rysunku pod kierownictwem Franciszka Smuglewicza – wybitnego malarza epoki stanisławowskiej – zapoczątkowując akademickie kształcenie artystyczne na terenach Rzeczpospolitej oraz przenosząc tym samym centrum sztuki polskiej do XIX-wiecznego Wilna. Dziś, po wielu latach burzliwej historii, Wydział Sztuk Pięknych jest jednym z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a zarazem jedyną taką jednostką w Polsce.

„Nowalijki” - Wakacyjna Wystawa Wydziału Sztuk Pięknych jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w historii Wydziału – całkowicie zorganizowanym przez studentów wszystkich jego kierunków, którzy pragną pokazać swoją twórczość szerszej publiczności. Są młodzi i ambitni, i to oni już niedługo będą kreować naszą kulturę i smak estetyczny. Chcemy, aby mieszkańcy Torunia oraz zwiedzający nasze wspaniałe miasto bliżej poznali Wydział Sztuk Pięknych, naszą małą ojczyznę, naszą dumę, aby poczuli Ducha Sztuk Pięknych oraz dostrzegli piękno, które nam daje. Chcemy udowodnić zwiedzającym, że współczesna sztuka to nie coś „okropnego, odstraszającego”, lecz przeciwnie – to ciągle nieodkryte źródło doznań estetycznych, które emanuje pięknem, inspiruje, fascynuje, ale i szokuje, skłania do myślenia. Chcemy, aby tworzona przez nas sztuka „wyszła na miasto”, była bliżej ludzi, była na wyciągnięcie ręki.

Organizatorami wystawy był Samorząd Studencki Wydziału Sztuk Pięknych oraz Koło Artystyczno-Naukowe „Weź TO”, patronami zaś: Wydział Sztuk Pięknych UMK, Muzeum Okręgowe w Toruniu, a także Blik Art.

Andrzej Damian Borsuk

Przewodniczący Samorządu Studenckiego WSP UMK,